dieta 5 przemian
Dieta

Dieta 5 przemian – zasady

W kuchni nie liczy się stosowanie skomplikowanych przepisów. Bardziej zależy nam, na odpowiednim komponowaniu, co jest wielką sztuką. Kompozycja nie składa się tylko i wyłącznie z samego doboru składników, ale najważniejszym elementem jest zawsze właściwa kolejność, w której potrawy lądują do garnka. Dieta 5 przemian zasady pozwala nam zobaczyć, że pewne składniki mogą być zharmonizowane, pod kątem energetycznym, co przekłada się na ich zdrowy i smaczny smak, który jest w stanie poprawić samopoczucie. Dzisiaj podobną alchemię stosuje się w tradycyjnej kuchni pięciu przemian.

Dla osób nieobeznanych z tematem nie jest to nic szczególnie skomplikowanego. Dieta 5 przemian zasady to przede wszystkim gotowanie według konkretnej koncepcji, która nie kosztuje nas drożej od naszego codziennego kucharzenia. Nie jest to też szczególnie trudne, jeśli poznamy zasadę działania i poszczególne żywioły i nauczymy się je odnajdywać w naszej kuchni. Całość skupia się przecież na prostych produktach, które dobrze znamy i codziennie wykorzystujemy w kuchni.

Prawo natury

Dieta 5 przemian zasady odnosi się, do ważnego elementu tradycyjnej medycy chińskiej a swoje korzenie, ma to w filozofii taoistycznej. Osoby te wierzyły, że człowiek jest, bezpośrednią częścią natury, co oznacza, że w pełni podlega jej prawom. W naturze pory roku zostały odpowiednio oznaczone przez żywioły, które miały oznaczać przemiany. Wymienia się w tym Drewno, Ogień, Ziemia, Metal Woda a żywiołom podporządkowane są smaki kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony. Sztuką gotowania jest więc, wykorzystanie konkretnych produktów w danej kolejności a całość działania, opiera się na tak zwanym kole pięciu przemian.

Warto zauważyć, że powyższa dieta opiera się w dużym stopniu na wykorzystaniu energetycznym organizmu. Dieta 5 przemian zasady to głównie diagnostyka motyw, który bardzo często występuje w medycynie chińskiej i polega na leczeniu określonych narządów. Gdy dany organ osiąga, maksimum energetyczne, jest w stanie pracować najbardziej wydajnie, podczas całego dnia. Według chińczyków pory te wyglądają następująco:

Jelito grube 5 a 7 rano

żołądek 7 a 9

śledziona 9 a 11

jelito cienkie 13 a 15

Umiejętność analizy

Jeśli dobrze przeanalizujemy, rozkład dnia wychodzi, że zawsze najważniejsze jest śniadanie spożywane pomiędzy godziną 7 a 9. Śniadanie powinniśmy zawsze przygotowywać sami według odpowiedniej receptury. Pod koniec dnia żołądek nie ma, już takich wysokich wartości energetycznych, dlatego też powinniśmy jeść lekko i stosunkowo wcześnie w ten sposób odciążamy układ pokarmowy, przez co nie występuje zaburzenie snu, co wpływa pozytywnie na regenerację całego organizmu człowieka.

Dieta 5 przemian zasady to podstawowe prawa, które powinniśmy przestrzegać. Najlepiej rozpoczynać dzień od filiżanki gorącej wody. Wpływa to między innymi na pobudzenie trawienia, a także usuwamy w ten sposób nadmiar płynów z całego organizmu. Dla efektu możemy dodać kilka kropli cytrynu lub łyżeczkę miodu. Pamiętajmy, że posiłki muszą być dostosowane do panującej pory roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.