Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej
Dieta

Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej

Endometrioza to problem, z którym boryka się wiele kobiet. W zależności od indywidualnego przypadku podejmuje się leczenie farmakologiczne, choć w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego polegającego na laparoskopowym usunięciu ognisk endometriozy. Mimo wykonania takiego zabiegu może dojść do nawrotu problemu. Sama dolegliwość wiąże się przede wszystkim z ogromnymi bólami w okolicy podbrzusza oraz niekiedy z niepłodnością. Okazuje się, iż stosowanie diety dr Dąbrowskiej wspomagająco w leczeniu endometriozy daje bardzo pozytywne rezultaty.

Dieta Ewy Dąbrowskiej – co to jest?

Dieta Dąbrowskiej inaczej określana jest jako dieta oczyszczająca. Jej zadaniem jest pozbycie się z organizmu różnego rodzaju toksyn a także unormowanie poziomu glukozy we krwi. Zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej to nie tylko pozytywny efekt estetyczny, przede wszystkim pozbywamy się magazynu toksyn co doprowadzi do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pozwoli przywrócić mu umiejętność samoleczenia. Przy ograniczonej ilości kalorii (600-800kcal/dziennie) organizm korzysta nie tylko z tkanki tłuszczowej, ale przechodzi na tak zwane “odżywianie wewnętrzne”. Pozbywa się on nieprawidłowych zmian wewnętrznych takich jak torbiele, blizny czy zrosty. Do tego dochodzi efekt działania witamin i antyoksydantów dostarczanych w tej diecie ponad miarę, które neutralizując wole rodniki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

W czasie diety spożywa się głównie warzywa i owoce. Wśród warzyw wyróżnia się m.in. marchew, buraki, seler, pietruszkę, rzodkiew, kalafior, kapustę, por, brokuły, czosnek, paprykę, pomidor, sałatę, czy natkę pietruszki. Warto też włączyć do menu zioła. Co do owoców zaleca się np.: jabłka, grejpfruty, cytryny czy też jagody w niewielkich ilościach. Wspomniane produkty warto przyjmować w postaci soków (zarówno warzywnych, jak i owocowych), jak i na surowo. Wśród witamin potrzebnych w tej diecie niezbędne jest zachowanie antyoksydantów, polifenoli, likopenu, witaminy C i E, beta karotenu, ważnych mikroelementów czy błonnika.

Jak w przypadku każdej diety tak i przy diecie Ewy Dąbrowskiej mamy przeciwwskazania co do spożywania pewnych produktów. Ponieważ w szczególności zaleca się warzywa surowe, niewskazane jest ich gotowanie (np. gotowana marchew). Powinno wykluczyć się również m.in. słodycze, mięso, żółty ser, alkohol, napoje gazowane, produkty z białej mąki, produkty wysoko przetworzone. Osobom z alergią pokarmową nie wolno oczywiście spożywać pokarmów, na które są uczulone. Aby dieta zachowała swój stały efekt należy po zakończeniu kuracji na stałe dołączyć naturalny jadłospis, który oparty jest na warzywach, owocach, ziarnach, roślinach strączkowych, czy pojedyncze produkty zwierzęce.

Dieta Ewy Dąbrowskiej – pozostałe wskazania

Dieta Ewy Dąbrowskiej, zwana także dietą warzywno-owocową, ma szerokie zastosowanie w różnych schorzeniach i dolegliwościach. Poniżej przedstawiam kilka wskazań dla tej diety:

  • Choroby metaboliczne: dieta ta jest stosowana w cukrzycy typu 2, insulinooporności, otyłości oraz zaburzeniach lipidowych.
  • Choroby autoimmunologiczne: dieta ta może pomóc w chorobach autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, a także w alergiach pokarmowych.
  • Choroby układu pokarmowego: dieta ta może pomóc w chorobach jelit, takich jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego.
  • Choroby neurologiczne: dieta ta może pomóc w chorobach neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane oraz epilepsja.

W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem diety, ponieważ może ona wymagać modyfikacji lub nie być odpowiednia dla niektórych pacjentów.

Dieta dr Dąbrowskiej – przeciwwskazania

Dieta ta ma swoje przeciwwskazania, a mianowicie:

  • Choroby tarczycy – dieta dr Dąbrowskiej może wpłynąć na spadek poziomu jodu w organizmie, co jest niebezpieczne dla osób z chorobami tarczycy.
  • Cukrzyca – dieta ta może być zbyt uboga w białko i tłuszcze, co może prowadzić do nieprawidłowości w gospodarce cukrowej u osób z cukrzycą.
  • Niedobory witaminy B12 – dieta ta jest uboga w witaminę B12, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego osoby, które stosują tę dietę, powinny uzupełniać niedobór witaminy B12 suplementami.
  • Niedowaga – dieta dr Dąbrowskiej jest zalecana głównie osobom z nadwagą i otyłością, a dla osób z niedowagą może być zbyt restrykcyjna i prowadzić do dalszego spadku masy ciała.
  • Choroby nerek – dieta ta, ze względu na dużą zawartość białka, może być niebezpieczna dla osób z chorobami nerek.

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania diety dr Dąbrowskiej, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że dieta ta jest odpowiednia dla Twojego zdrowia i stylu życia.

Efekty diety

O wyżej wspomnianym zaufaniu mogą świadczyć udowodnione przez pacjentki rezultaty. W przypadku endometriozy istnieje możliwość nie tylko pozbycia się nieprzyjemnych objawów, ale i całych torbieli osadzonych na jajnikach w sposób nieodwracalny. Co więcej wiąże się to nie tylko z brakiem konieczności kolejnego zabiegu chirurgicznego, ale i leczenia farmakologicznego. W przypadku kobiet udowodniono również poprawę leczenia płodności, czego dowodem może być przykład kobiety, która po 15 latach walki o zajście w ciąże urodziła zupełnie zdrowe dziecko.

Nie ma bezpośrednich badań na temat skuteczności diety dr Dąbrowskiej w leczeniu endometriozy, ale istnieją badania, które wskazują na korzystne efekty diety warzywno-owocowej w przypadku chorób układu rozrodczego, takich jak endometrioza. Badania te wskazują, że dieta ta może pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból, a także poprawić jakość życia pacjentek z endometriozą.

Wprowadzenie diety dr Dąbrowskiej w przypadku endometriozy powinno odbywać się pod nadzorem lekarza lub dietetyka. Nie jest to dieta odpowiednia dla każdej osoby i może być przeciwwskazana w niektórych przypadkach, takich jak niedobór żelaza, choroby jelit czy choroby tarczycy. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakiejkolwiek diety.

Polecane publikacje naukowe

Publikacje naukowe są cennym źródłem informacji na temat endometriozy i diety dr Dąbrowskiej. Poniżej przedstawiam kilka propozycji artykułów naukowych dotyczących tego tematu:

  1. The effect of a whole food plant-based diet on endometriosis: a systematic review” autorstwa K. Michalska, M. Simon, L. Biesiada i innych (2021), opublikowany w czasopiśmie „Nutrients„. Artykuł ten zawiera przegląd badań dotyczących wpływu diety roślinnej na endometriozę.
  2. The Endometriosis Diet: A Review of the Role of Food in Endometriosis Management” autorstwa J. Muirhead, opublikowany w czasopiśmie „Journal of Endometriosis and Pelvic Pain Disorders„. Artykuł ten omawia rolę diety w zarządzaniu endometriozą.
  3. The use of complementary medicine and dietary interventions in women with endometriosis” autorstwa C. Templeman, E. Marshall i innych (2018), opublikowany w czasopiśmie „Current Opinion in Obstetrics and Gynecology„. Artykuł ten analizuje skuteczność terapii żywieniowych i innych form medycyny komplementarnej w leczeniu endometriozy.
  4. Endometriosis and diet: a systematic review of the literature” autorstwa L. E. Mariani, A. Lisón i innych (2017), opublikowany w czasopiśmie „Minerva Ginecologica„. Artykuł ten przegląda badania dotyczące diety a endometriozy.

Wyszukiwanie innych publikacji naukowych na ten temat można przeprowadzić w bazach danych medycznych, takich jak PubMed, Scopus czy Web of Science.

2 thoughts on “Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej

  1. Czy ktos jeszcze potrafi poprawnie sie wyslawiac? Niektore zdania nie maja sensu, tytul nie ma nic wspolnego z trescia, I na dodatek nie zgadza sie merytorycznie, sol I ogorki mozna jesc. Strata czasu.

  2. Sól i ogórki kiszone można a nawet trzeba na tej diecie jeść. Zwłaszcza kiszonki są bardzo ważne- należy na tej diecie jeść je codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.