Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej
Dieta

Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej

Endometrioza to problem z którym musi borykać się wiele kobiet. W większości przypadków konieczny jest zabieg chirurgiczny, często jednak następuje nawrót problemu. Sama dolegliwość wiąże się przede wszystkim z ogromnymi bólami w okolicach brzucha. Okazuje się jednak, że nie tylko skutki, ale i samą Endometriozę można usunąć za pomocą… diety!

Dieta Ewy Dąbrowskiej – co to jest?

Dieta Dąbrowskiej inaczej określana jest jako dieta oczyszczająca. Jej zadaniem jest pozbycie się z organizmu różnego rodzaju toksyn. W czasie diety spożywa się głównie warzywa i owoce. Wśród warzyw wyróżnia się m.in. marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew, kalafior, kapusta, por, brokuły, czosnek, paprykę, pomidor, sałatę, czy natkę pietruszki. Warto też włączyć do menu zioła. Co do owoców to zaleca się np. jabłka, grejpfruty, cytryny, czy jagody w niewielkich ilościach. Wspomniane produkty warto przyjmować w postaci soków (zarówno warzywnych, jak i owocowych), jak i na surowo. Podane warzywa i owoce oczyszczają krew w organizmie. Wśród witamin potrzebnych w tej diecie niezbędne jest zachowanie antyoksydantów, polifenoli, likopenu, witaminy C i E, beta karotenu, ważnych mikroelementów, czy błonnika.

Jak w przypadku każdej diety tak i przy diecie Ewy Dąbrowskiej mamy przeciwwskazania co do produktów. Ponieważ w szczególności zaleca się warzywa surowe, niewskazane jest ich gotowanie (np. gotowana marchew). Powinno wykluczyć się również m.in. sól i ogórki kiszone. Osobom z alergią pokarmową nie wolno oczywiście spożywać pokarmów na które są uczulone. Aby dieta zachowała swój stały efekt należy po zakończeniu kuracji na stałe włączyć naturalny pokarm, który oparty jest na warzywach, owocach, ziarnach, roślinach strączkowych, czy pojedyncze produkty zwierzęce.

Dieta Ewy Dąbrowskiej – wskazania

Wyżej wspomnieliśmy o właściwościach diety w czasie endometriozy, sama dieta ma jednak inne, równie cenne wskazania do których zalicza się np: infekcje wirusowe, (grzybicze, bakteryjne), katar sienny, astma, nietolerancje pokarmowe, migreny, bóle mięśni, choroby z autoagresji (gościec reumatoidalny), zapalenie tarczycy (Hashimoto), zapalenie wątroby, toczeń trzewny, zespół „suchego oka”, choroby skóry (łuszczyca, trądzik, skórna porfiria, egzema, czy sucha skóra), padaczka, niedokrwienie mózgu, zaburzenia pamięci, nerwica, pobudzenie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane. Nic dziwnego, że przy tylu cennych wskazaniach dieta, mimo oczekiwanej regularności cieszy się takim zaufaniem.

Efekty diety

O wyżej wspomnianym zaufaniu mogą świadczyć udowodnione przez pacjentki rezultaty. W przypadku Endometriozy istnieje możliwość nie tylko pozbycia się nieprzyjemnych objawów, ale i całych torbieli osadzonych na jajnikach w sposób nieodwracalny. Co więcej wiąże się do nie tylko z brakiem konieczności kolejnego zabiegu chirurgicznego, ale i leczenia farmakologicznego. W przypadku kobiet udowodniono również poprawę leczenia płodności, czego dowodem może być przykład kobiety, która po 15 latach walki o zajście w ciąże urodziła zupełnie zdrowe dziecko.

2 thoughts on “Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej

  1. Czy ktos jeszcze potrafi poprawnie sie wyslawiac? Niektore zdania nie maja sensu, tytul nie ma nic wspolnego z trescia, I na dodatek nie zgadza sie merytorycznie, sol I ogorki mozna jesc. Strata czasu.

  2. Sól i ogórki kiszone można a nawet trzeba na tej diecie jeść. Zwłaszcza kiszonki są bardzo ważne- należy na tej diecie jeść je codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.