wrzody
Medycyna naturalna

Choroba wrzodowa – jak sobie z nią radzić?

 

Mówiąc o chorobie wrzodowej, będziemy wskazywać na to, że dotyka ona w głównej mierze żołądka oraz dwunastnicy. Patrząc w jej szczegóły, wskażemy na to, że wynika ona z pewnych ubytków w błonie śluzowej. Jest to oczywiście bardzo poważne schorzenie, które nie powinno być bagatelizowane. Skutkiem tej choroby mogą być bardzo poważne powikłania. Skąd wynika owa choroba? Przede wszystkim należy tutaj wskazać na to, że owe wrzody wywoływane są przez bakterie o nazwie helicobacter pylori. To oczywiście jest źródło zakażenia, ale de facto istnieją pewne czynniki, które mogą przyczynić się do powstania wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Można zatem mówić w tym miejscu o nadmiernym spożywaniu alkoholu, o paleniu papierosów, o stosowaniu przez długi czas różnych leków drażniących żołądek.

Co wywołuje chorobę wrzodową?

Ponadto także inne czynniki można wskazać jako te przyczyniające się do powstawania wrzodów żołądka. Mowa chociażby o stresie jak również o określonych błędach żywieniowych. Jeśli stosujemy zbyt duża ilość przypraw, ostrych przypraw, jeśli robimy zbyt duże przerwy pomiędzy poszczególnymi posiłkami, to ryzyko związane z chorobą wrzodową znacząco rośnie. W jaki sposób objawia się owa choroba wrzodowa? W głównej mierze należy wskazać na stale utrzymujący się ból żołądka określany mianem ściskania w dołku. Temu bólowi towarzyszy także pieczenie. Poza tym mamy do czynienia także z wieloma innymi objawami. Mowa jest chociażby o zgadze, o ogólnym zmęczeniu, zaparciach, spadku masy ciała, niestrawności, nudnościach oraz wymiotach. Nieleczone wrzody żołądka mogą wywołać wewnętrzne krwotoki, które z kolei mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia danej osoby. Aby móc stwierdzić chorobę wrzodową, można wykonać prosty test na obecność helicobacter pylori. Dokładniejszym badaniem jest jednakże gastroskopia, która daje pewność postawionej diagnozy. Leczenie wrzodów może potrwać długo.

Co stosować na wrzody

Mowa jest o stosowaniu antybiotyków lub leków ograniczających wydzielanie soków żołądkowych. Poza tym oczywiście elementem koniecznym jest zastosowanie odpowiedniej diety, wyeliminowanie palenia papierosów oraz picia alkoholu. Choroba wrzodowa w dobie współczesnej jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Czynników, które ją wywołują, mamy coraz więcej, a tym samym można mówić nawet o czymś takim, czym jest choroba cywilizacyjna. Choroba wrzodowa jest wyleczalna, aczkolwiek na pewno od danej osoby wiele wymaga. Nie zawsze człowiek tak naprawdę zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie ona za sobą, jakie ma dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.