Pilates i jego związku z medycyną Dalekiego Wschodu
Medycyna naturalna

Pilates i jego związek z medycyną Dalekiego Wschodu

Aktywność fizyczna to niezbędny element dla podtrzymania zdrowia, witalności, dobrego wyglądu i samopoczucia. Aktywność fizyczna powinna mieć bardzo jasno określony cel. To przekłada się na większą motywację do ćwiczenia. Chociaż ćwiczyć można na wiele różnych sposobów, to jednakże coraz większym zainteresowaniem cieszy się pilates. Tak naprawdę to nie tylko sposób na to, by się poruszać, ale coś więcej.

Pilates jest połączeniem medytacji, jogi, baletu, aerobiku. Tym samym wchodzi się tu w pewną filozofię połączoną z wchodzeniem w głąb swojej świadomości. Tym samym dzięki owym ćwiczeniom można uzyskać nie tylko efekty fizyczne, ale także należy wskazać na większą harmonię wewnętrzną, na spokój ducha, na lepszą kondycję psychiczną.

Założenia założyciela

Joseph Pilates to osoba, której tę metodę ćwiczeń zawdzięczamy. Podstawowymi założeniami twórcy metody jest sprawienie, aby mięśnie były bardziej elastyczne oraz rozciągnięte. Mięśnie ludzkie dzięki ćwiczeniom mają być znacząco wzmocnione, ale jednocześnie też nie mogą być nadmiernie rozbudowane. Poza tym wyznaczonych zostało kilka innych celów. Mowa o:

  • poprawie postawy ciała
  • odciążeniu kręgosłupa
  • obniżeniu poziomu stresu
  • ogólnej poprawie zdrowia

Joseph Pilates był osobą o dosyć wątłym zdrowiu. Cierpiał między innymi na krzywicę. Chciał pomóc sobie, ale jednocześnie też stworzyć system ćwiczeń, który miałby pomóc innym osobom.

Podstawowe zasady pilates

Ćwiczenia pilates opierają się na kilku podstawowych zasadach, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dlatego też nie zaleca się ćwiczyć w swoim domu, ale brać udział w zajęciach grupowych pod okiem fachowego instruktora. Do wspomnianych wyżej zasad pilates należy zaliczyć:

  • prawidłowe oddychanie
  • odpowiednia koncentracja
  • kontrola
  • dośrodkowanie
  • dokładność
  • płynność

Oddech

To jeden z tych elementów, który łączy medytację, jogę oraz wiele technik medycyny wschodu. Pełne panowanie nad własnym oddechem jest ważne i pozwala na pełną wymianę gazową, pozwala dostarczyć do komórek większą ilość tlenu. Poprawia się w ten sposób krążenie krwi, uspokaja się ciało oraz umysł, poprawia kolor skóry jak również pomaga w pozbywaniu się z organizmu toksyn. Panować nad oddechem należy nawet w najtrudniejszych chwilach ćwiczeń.

Koncentracja

W trakcie ćwiczeń pilates należy koncentrować się nad połączeniem ciała oraz umysłu. Należy skupić się nad każdym poszczególnym ćwiczeniem. Istotny jest rytm oddechu, przyjmowanie właściwej pozycji. Kontrola nad każdym ruchem pozwala na uzyskaniu większej świadomości swojego ciała.

Kontrola

Każdy ruch podczas ćwiczeń powinien być bardzo dokładnie zaplanowany oraz kontrolowany. Owa kontrola pozwala ćwiczyć w sposób bezpieczny, a poza tym również pozwala na maksymalne wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie dają poszczególne pozycje ćwiczeniowe.

Dośrodkowanie

Środek ciała to baza dla prawidłowego wykonywania każdego ćwiczenia. Mięśnie pośladków, miednicy, brzucha, pleców oraz klatki piersiowej to baza. Pełna kontrola nad wykorzystaniem owych mięśni środkowych pozwala na uzyskanie większej stabilności oraz prawidłowej postawy ciała.

Dokładność

Precyzja w wykonywaniu ćwiczeń to jeden z tych aspektów, na który w pilates zwraca się szczególną uwagę. Dokładność wykonywania ćwiczeń jest znacznie lepsze niż bezmyślne ruchy. Dzięki tej dokładności można mówić o uzyskaniu większej równowagi wewnętrznej.

Płynność

W ćwiczeniach pilates mamy do czynienia z płynnym przechodzeniem od ćwiczenia do ćwiczenia. Tym samym jest to pojęcie, które bardziej pasuje do sztuki niż do aktywności fizycznej. Poza tym również mamy do czynienia z lepszym opanowywaniem własnego ciała umysłem.

Pilates to nie bieganie, jazda rowerowa ani też żadna inna zwykła forma ćwiczeń. Powiązania z medycyną wschodu, z jogą, z medytacją jak również i z innymi metodami medycyny naturalnej jest bardzo widoczne. Koncentracja nad opanowywaniem własnego umysłu, uzyskanie wewnętrznej harmonii to podstawowe czynniki, który jest możliwy do uzyskania dzięki tym ćwiczeniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.