Jak reaguje skóra na zrobienie tatuażu?
Ludzie

Jak reaguje skóra na zrobienie tatuażu?

Zastanawiasz się co dzieje się ze skórą, w miejscu w którym wykonany jest tatuaż? Dlaczego tatuaże są na całe życie i nie znikają? Czy nie prowadzają do organizmu szkodliwych substancji? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Skóra a tatuaż

Grubość skóry wynosi około 0,3 mm. Składa się z naskórka i skóry właściwej, zaś pod nią leży warstwa podskórna. Robiąc tatuaż umiejscowiony jest on na skórze właściwej. Nie może być umieszczony na naskórku, ponieważ bardzo szybko złuszczyłby się wraz z nim.

Zabieg zrobienia tatuażu polega na użyciu maszynki wyposażonej w igłę,, która przebija się przez naskórek i wprowadza barwnik do skóry właściwej. Barwnik umieszcza się w cytoplazmie różnorodnych komórek, zaś grudki tuszu mogą mieć różnorodną wielkość. Sięga ona od 0,5 mikrometra do 4 mikrometrów.

Nasz organizm otrzymując pigment, traktuje go, jako potencjalnego intruza i stara się go zniszczyć. Jednakże grudki są tak duże, że nie może go zwalczyć. Tym samym barwnik pozostaje na stałe w skórze. Tatuaż jednak wraz z upływem lat niszczy się i traci swoją barwę.

Tatuaże a infekcje

Tatuaże coraz częściej wykonujemy na własnej skórze, traktując je, jako ozdobę. Nie zastanawiamy się nad tym, jak tatuaż wpłynie na nasze zdrowie i stan organizmu. Tymczasem może pojawić się infekcja bakteryjna. Najczęściej łatwo można wyleczyć zakażenie, jednak czasem może trafić się groźniejsze zakażenie patogenami. Możemy zarazić się między innymi wirusem zapalenia wątroby typu C. Jak dowodzą badania najczęściej nosicielami tego wirusa są właśnie osoby z tatuażami.

W skrajnym przypadku może dojść do sepsy

Zrobienie tatuażu to przede wszystkim zranienie naskórka. Dochodzi do zranienia a następnie czeka nas proces gojenia. Niestety niekiedy zranienie naskórka może prowadzić do poważnego zakażenia, a nawet można nabawić się posocznicy, tak zwanej sepsy. Warto więc wybierać jedynie profesjonalne studia, które cieszą się nieskazitelną opinią oraz przestrzegają wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Tatuaże a alergia i inne stany zapalne

Czy tatuaż może negatywnie wpłynąć na stan układu immunologicznego, a nawet wywołać lub uaktywnić alergię? Komórki odpornościowe organizmu starają się zwalczyć tusz i barwnik umieszczony w skórze. Tym samym wywiązuje się zapalenie, chociaż często jest ono niewidoczne, bo odgrywa się pod skórą właściwą. Możliwe, więc jest pojawienie się alergii, kontaktowe zapalenie skóry, a także fotouczulenie. W wielu przypadkach możemy mówić o powstaniu owrzodzeń, a nawet liszajów. Tam gdzie rozwija się zapalenie mogą tworzyć się nacieki zapalne limfocytów.

Niekiedy nawet tatuaż może przyczynić się do chłoniaków rzekomych, czyli łagodnych przerostów tkanki limfatycznej z limfocytów B. Warto jednak podkreślić, że nie są one nowotworami złośliwymi. W niewielu przypadkach zdarza się, że wykonanie, zwłaszcza dużej ilości tatuażów na ciele, nie wyklucza jednak, że z czasem może wytworzyć się stan nowotworowy.

Jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami robienia tatuażu? Przede wszystkim trzeba zrobić go w zaufanym miejscu, takim jak tattoopoland.com. Najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa, oraz wieloletnie doświadczenie artystów gwarantują brak komplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.