Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej
Dieta

Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej

Endometrioza to problem, z którym boryka się wiele kobiet. W zależności od indywidualnego przypadku podejmuje się leczenie farmakologiczne, choć w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego polegającego na laparoskopowym usunięciu ognisk endometriozy. Mimo wykonania takiego zabiegu może dojść do nawrotu problemu. Sama dolegliwość wiąże się przede wszystkim z ogromnymi bólami w okolicy podbrzusza oraz niekiedy z niepłodnością. Okazuje się, iż stosowanie diety dr Dąbrowskiej wspomagająco w leczeniu endometriozy daje bardzo pozytywne rezultaty.

Aktualizacja wpisu: 21 kwietnia 2020

Dieta Ewy Dąbrowskiej – co to jest?

Dieta Dąbrowskiej inaczej określana jest jako dieta oczyszczająca. Jej zadaniem jest pozbycie się z organizmu różnego rodzaju toksyn a także unormowanie poziomu glukozy we krwi. Zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej to nie tylko pozytywny efekt estetyczny, przede wszystkim pozbywamy się magazynu toksyn co doprowadzi do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pozwoli przywrócić mu umiejętność samoleczenia. Przy ograniczonej ilości kalorii (600-800kcal/dziennie) organizm korzysta nie tylko z tkanki tłuszczowej, ale przechodzi na tak zwane “odżywianie wewnętrzne”. Pozbywa się on nieprawidłowych zmian wewnętrznych takich jak torbiele, blizny czy zrosty. Do tego dochodzi efekt działania witamin i antyoksydantów dostarczanych w tej diecie ponad miarę, które neutralizując wole rodniki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

W czasie diety spożywa się głównie warzywa i owoce. Wśród warzyw wyróżnia się m.in. marchew, buraki, seler, pietruszkę, rzodkiew, kalafior, kapustę, por, brokuły, czosnek, paprykę, pomidor, sałatę, czy natkę pietruszki. Warto też włączyć do menu zioła. Co do owoców zaleca się np.: jabłka, grejpfruty, cytryny czy też jagody w niewielkich ilościach. Wspomniane produkty warto przyjmować w postaci soków (zarówno warzywnych, jak i owocowych), jak i na surowo. Wśród witamin potrzebnych w tej diecie niezbędne jest zachowanie antyoksydantów, polifenoli, likopenu, witaminy C i E, beta karotenu, ważnych mikroelementów czy błonnika.

Jak w przypadku każdej diety tak i przy diecie Ewy Dąbrowskiej mamy przeciwwskazania co do spożywania pewnych produktów. Ponieważ w szczególności zaleca się warzywa surowe, niewskazane jest ich gotowanie (np. gotowana marchew). Powinno wykluczyć się również m.in. słodycze, mięso, żółty ser, alkohol, napoje gazowane, produkty z białej mąki, produkty wysoko przetworzone. Osobom z alergią pokarmową nie wolno oczywiście spożywać pokarmów, na które są uczulone. Aby dieta zachowała swój stały efekt należy po zakończeniu kuracji na stałe dołączyć naturalny jadłospis, który oparty jest na warzywach, owocach, ziarnach, roślinach strączkowych, czy pojedyncze produkty zwierzęce.

Dieta Ewy Dąbrowskiej – pozostałe wskazania

Poza endometriozą i chorobami układu rozrodczego dieta dr Dąbrowskiej daje pozytywne efekty również w przypadkach: infekcje wirusowe, grzybicze, bakteryjne, katar sienny, astma, nietolerancje pokarmowe, migreny, bóle mięśni, choroby z autoagresji (gościec reumatoidalny), zapalenie tarczycy (Hashimoto), zapalenie wątroby, toczeń trzewny, zespół „suchego oka”, choroby skóry (łuszczyca, trądzik, skórna porfiria, egzema, czy sucha skóra), padaczka, niedokrwienie mózgu, zaburzenia pamięci, nerwica, pobudzenie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane. Nic dziwnego, że przy tylu ciężkich wskazaniach dieta, mimo oczekiwanej regularności cieszy się takim zaufaniem.

Dieta dr Dąbrowskiej – przeciwwskazania

Pamiętajmy, że nie każdy może pozwolić sobie na przeprowadzenie u siebie takiej diety. Zakazane jest to przede wszystkim u osób z nowotworami, nadczynnością tarczycy, z niedowagą, depresją, cukrzycą, w ciąży.

Efekty diety

O wyżej wspomnianym zaufaniu mogą świadczyć udowodnione przez pacjentki rezultaty. W przypadku Endometriozy istnieje możliwość nie tylko pozbycia się nieprzyjemnych objawów, ale i całych torbieli osadzonych na jajnikach w sposób nieodwracalny. Co więcej wiąże się to nie tylko z brakiem konieczności kolejnego zabiegu chirurgicznego, ale i leczenia farmakologicznego. W przypadku kobiet udowodniono również poprawę leczenia płodności, czego dowodem może być przykład kobiety, która po 15 latach walki o zajście w ciąże urodziła zupełnie zdrowe dziecko.

2 thoughts on “Endometrioza a dieta Ewy Dąbrowskiej

  1. Czy ktos jeszcze potrafi poprawnie sie wyslawiac? Niektore zdania nie maja sensu, tytul nie ma nic wspolnego z trescia, I na dodatek nie zgadza sie merytorycznie, sol I ogorki mozna jesc. Strata czasu.

  2. Sól i ogórki kiszone można a nawet trzeba na tej diecie jeść. Zwłaszcza kiszonki są bardzo ważne- należy na tej diecie jeść je codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.