Gdzie szukać informacji na temat medycyny naturalnej?
Medycyna naturalna

Gdzie szukać informacji na temat medycyny naturalnej?

Nie od dziś wiadomo, że na całym świecie mamy prawdziwy podział na zwolenników medycyny farmakologicznej i medycyny naturalnej. Pierwsza grupa zarzuca drugiej przede wszystkim brak skuteczności leczenia. Odwrotnie – specjaliści medycyny naturalnej uważają, że w dzisiejszych czasach zbędną i szkodliwą chemie spożywamy nie tylko w jedzeniu, ale przede wszystkim w środkach farmakologicznych, nawet w witaminie C w tabletkach.

Pozostawiając jednak temat sporu, warto dowiedzieć się nieco więcej o zaletach medycyny naturalnej, których działanie potwierdzono naukowo. Powiemy także, gdzie skutecznie szukać informacji na jej temat.

Medycyna naturalna – co to jest?

Gdyby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czym jest medycyna naturalna to właściwie musielibyśmy powtórzyć zdania ze wstępu, bowiem jest to nic innego jak sposób leczenia, który jest słabo (lub wcale) akceptowany przez specjalistów medycyny tradycyjnej. W wielu opiniach bowiem medycyna naturalna jest dużo mniej skuteczna, niż tradycyjna farmakoterapia. Co ciekawe jednak w praktyce stosowanie medycyny naturalnej w większości przypadków wcale nie wchodzi w medyczną interakcje z środkami farmakologicznymi. Co więcej – mogą być znaczącym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia.

Gdzie szukać o naturalnych sposobach?

Nie od dziś wiadomo, że internet jest dziś jednym z podstawowych źródeł w informacji. Jeśli chodzi o medycynę naturalną to poświęcono jej wiele stron. Na przykładowych można znaleźć nie tylko informacje na temat skuteczności leczenia, naukowych badań, ale i produktów, które skutecznie mogą pomóc. A skoro o produktach mowa to w samej sieci mamy też wiele sklepów ze środkami na bazie składników naturalnych. Mimo upływu lat ludzie nadal chętnie komunikują się między sobą. W dzisiejszych czasach głównie dzieje się to online, dlatego popularne są nie tylko fora internetowe poświęcone medycynie naturalnej, ale i wiele osób pod tą tematyką można znaleźć na grupach na facebooku lub odwiedzając tematyczny czat online. Tam ludzie wymieniają się przede wszystkim doświadczeniami w kwestii medycyny naturalnej, jak i sprawdzonych produktów. Można tam znaleźć również opinie na temat różnych specjalistów.

Rodzaje medycyny naturalnej

W dziedzinie medycyny naturalnej wyróżniane są:

 • akupresura (ucisk określonych miejsc ciała)
 • akupunktura (wbijanie igieł w odpowiednie miejsca)
 • apiterapia (środki pochodzące od pszczół)
 • aromaterapia (olejki eteryczne)
 • bioenergioterapia (leczenie bioenergią)
 • homeopatia (leczenie substancjami najczęściej pochodzenia roślinnego, czy mineralnego)
 • irydologia (określanie stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki ocznej)
 • koloroterapia (terapia za pomocą kolorów)
 • litoterapia (leczenie za pomocą minerałów)
 • metoda Batesa (naturalne leczenie wzroku)
 • oropatia (samodzielna regeneracja organizmu)
 • radiestezja (leczenie za pomocą wahadeł)
 • syloterapia (leczenie poprzez bliski kontakt z drzewami i krzewami)
 • urynoterapia (terapia moczem)

Wiele sposobów leczenia naturalnego opartych jest na środkach spożywczych – warzywach, owocach, czy przyprawach. Ponadto np. na podstawie ziół produkowanych jest wiele kremów, czy preparatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.