ryby
Dieta

Ryby w diecie człowieka

Ktoś może uwielbiać spożywać ryby, a ktoś inny wręcz przeciwnie. Ryby można podzielić również na te morskie oraz słodkowodne. Tym samym niektóre z ryb można lubić, inne nie. Aby zwiększyć jeszcze różnorodność w materii spożywania ryb, wskażemy na taki aspekt, jakim jest sposób ich przygotowania.

Czy warto jeść ryby?

Ogólnie rzecz ujmując spożywanie ryb jest bardzo dobre dla naszego organizmu. Nie każda jednak ryba i nie dla każdej osoby będzie korzystnie wpływać na zdrowie. Wiadomo bowiem, że mamy do czynienia z zanieczyszczeniem mórz czy też innego rodzaju zbiorników wodnych. To aspekt, który powoduje, że spożywanie ryb może nie zawsze okazać się takim dobrym. W tym miejscu jednakże będziemy chcieli wskazać na pewne korzyści związane z ujęciem ryb w codziennej diecie. Przede wszystkim jest to jedyny składnik diety, w którym mamy do czynienia z bardzo długimi łańcuchami kwasów Omega 3. Jak wiadomo, owe kwasy bardzo pozytywnie wpływają na różne aspekty zdrowia. Spożywanie ryb wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, na pracę serca oraz całego układu krwionośnego. Owe kwasy, o których wcześniej wspomniano, poprawiają przepływ krwi, obniżają poziom cholesterolu, a tym samym zapobiegają występowaniu miażdżycy.

Ryby – źródło witamin

To bardzo dobre źródło witaminy A oraz E, a ponadto też lecytyny. Dzięki temu można mówić o lepszej pamięci, o lepszej koncentracji. To jednakże nie wszystko, o czym należy w tym miejscu wspomnieć. Spożywanie ryb bardzo dobrze wpływa także na stawy człowieka. Mówimy w tym miejscu o działaniu przeciwbólowym oraz działaniu przeciwzapalnym. Nie można nie wspomnieć także o takim aspekcie, jakim jest wspomaganie pracy płuc. Konkretnie rzecz ujmując mamy na myśli ochronę przed astmą wysiłkową. Ocenia się, że około 30 do 35% diety człowieka powinny stanowić tłuszcze. Aż 25% to tłuszcze nienasycone, a więc w głównej mierze ryby oraz owoce morza. Nie wspomnieliśmy o tym wcześniej, ale mówiąc o spożywaniu ryb, należy pod tym pojęciem rozumieć także innego rodzaju dary morza. Te również mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie i są źródłem wspomnianych wcześniej tłuszczów nienasyconych, a tym samym kwasów Omega 3. Warto zatem zadbać o obecność ryb w codziennej diecie, a nie tylko przy okazji naszej wizyty wakacyjnej w kurorcie morskim. Odczujemy to w naszej codzienności, w naszej codziennej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.