Wiele osób narzeka na schorzenia zatok. W leczeniu warto skorzystać z domowych, pewnych i sprawdzonych sposobów, którymi między innymi są zioła, płukanie i inhalacje. Takie leki dostępne są za niską cenę bez recepty w niemalże każdej aptece. Inhalacje pozytywnie oddziałują na śluzówkę dróg oddechowych, a dodatkowo działają przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Domowe sposoby w leczeniu zatok
Na prawidłowe funkcjonowanie naszych zatok wpływ mają następujące czynniki:
- Inhalacje
- Picie znacznej ilości wody
- Okłady z soli kuchennej na czoło
- Wilgotność powietrza
- Przyprawy – imbir, cynamon
- Kuracje w grocie solnej
Jakie zioła stosować na zatoki?
Oczywiście warto udać się do lekarza, jednakże odbędziemy taką wizytę, warto domowymi sposobami spróbować leczyć zatoki. Najlepsze do tego celu są zioła. Wykazują działanie przeciwzapalne , rozkurczowe i przeciwbakteryjne. Warto wypróbować:
- Tymianek, który działa bakteriobójczo, rozrzedza wydzielinę i wspomaga drogi oddechowej.
- Liść mięty pieprzowej, również o działaniu przeciwzapalnym, odkażającym. Bardzo często stosowany jest w aromaterapii, aby udrożnić zatoki.
- Kwiat bzu czarnego który działa wykrztuśnie, ale również wzmacnia odporność i chroni błony śluzowe dróg oddechowych.
- Kwiat lawendy ma doskonałe działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Warto zastosować z lawendy inhalacje.
- Korzeń goryczki który świetnie poprawia funkcjonowanie śluzówki nosa, a także wzmacnia cały organizm.
Wszystkie powyższe zioła, w postaci suszonej, lub też w formie olejków i tabletek, są w pełni bezpieczne dla naszego organizmu, co sprawia, że w aptece dostaniemy je bez recepty. Wspomagają one doskonale leczenie zatok.
Olejki eteryczne w inhalacjach
Bezpiecznym i skutecznym sposobem na chore zatoki jest wykonywanie parowych inhalacji. Mogą jest stosować zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. To skuteczne leczenie wspomagające, które ma na celu łagodzić śluzówkę, a także udrażniać górne drogi oddechowe. Dzięki regularnemu stosowaniu inhalacji gęsta wydzielina z nosa zostaje odprowadzona i nie prowadzi do przykrych kolejnych następstw. Inhalacje można wykonywać z ziół a także dostępnych na rynku, gotowych olejków eterycznych. Najlepiej zastosować olejek sosnowy, tymiankowy i eukaliptusowy.