dieta dla mózgu
Dieta

Dieta dotleniająca nasz mózg

Ile razy czujemy zmęczenie, brakuje nam koncentracji. Mamy wrażenie, że nie jesteśmy w stanie kontrolować działania naszego organizmu? Jak często zdarzają nam się różnego rodzaju problemy, będące właściwie wynikiem niedotlenienia mózgu. Jak często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co jest przyczyną naszego złego samopoczucia?

Żelazo a mózg

Ważnym składnikiem, który odpowiada za dotlenienie naszego mózgu jest nic innego, jak żelazo. Jest ono dla nas niezbędne. Transportuje bowiem tlen do komórek w naszym organizmie. Poza żelazem potrzebuje także glukozy. Są to dwa niezbędne pierwiastki, które dają energię. Przy niedoborze któregoś z owych elementów komórki mózgowe zaczynają obumierać. Po pięciu minutach, gdy nasz organizm nie dostaje tlenu, umiera. Po dwóch czy trzech minutach może dojść do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgowych. Jest to bardzo poważne. O tyle, o ile nasz mózg jest w stanie przetrwać dość długo bez cukru, o tyle bez dostępu do tlenu nie ma na to najmniejszych szans.

Brak żelaza w organizmie

Poprzez braki żelaza w organizmie może dojść do powstania anemii. A co za tym idzie stajemy się apatyczni, popadamy częściej w zły nastrój, jesteśmy ogólnie osłabieni, szybciej się męczymy, mamy słabszą sprawność fizyczną i psychiczną, pojawiają się sińce, krwawienie z nosa, owrzodzenie języka i błony śluzowej jamy ustnej, bladość skóry, częstsze infekcje oraz przeziębienia, jak również zaburzenia rytmu serca i łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów. Prawidłowa ilość żelaza daje nam większą szansę na nie wystąpienie w przyszłości takich chorób jak demencja czy choroba Alzhaimera.

Wiele roślin oraz podroby zawierają żelazo w dużych ilościach. Można ją znaleźć w wątróbce, podrobach, soi, grochu, fasoli, szpinaku, orzechach, jarmużu, kasza i wiele innych. Unikajmy produktów, które wypłukują żelazo z naszego organizmu. Starajmy się więc pić mniej kawy i czarnej herbaty. Łączmy natkę pietruszki z sokiem z cytryny, ułatwi to przyswajalność żelaza. W celach zdrowotnych wykonujmy badanie krwi 1-2 razy do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.