krew
Medycyna naturalna

Pomoc przy białaczce

Białaczka, czyli po prostu rak krwi, to jedna z tych chorób, które mogą przyprawić o ciarki na plecach. Jest to bardzo poważne schorzenie, które zbiera również śmiertelne żniwo. W jaki sposób leczymy raka krwi? Metod jest oczywiście wiele w zależności od danego człowieka, w zależności od określonej sytuacji. Niemniej jednak na pewno jedną z metod, jedną z często wykorzystywanych metod jest przeszczep szpiku kostnego. Jest to metoda, która z jednej strony jest konieczna, ale z drugiej strony wymaga także znalezienia odpowiedniego dawcy owego szpiku kostnego. Na pewno nie jest to nic łatwego.

Jak pomóc?

Z uwagi na to, że dawcą może być tylko wybrana osoba na całym świecie, tak zwany genetyczny bliźniak, znalezienie tej osoby nie jest niczym łatwym, a bardzo często jest to niemożliwe. Bez wątpienia więc jest bardzo ważne, aby w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego znajdowało się jak najwięcej osób. Jest to baza międzynarodowa, chociaż jednocześnie też mamy krajową bazą dawców szpiku kostnego. Tym zagadnieniem zajmuje się specjalna fundacja o nazwie DKMS. Warto w tym miejscu zaznaczyć to, że bycie dawcą szpiku kostnego nie wiąże się z bólem, gdyż zasadniczo jeśli już jesteśmy potencjalnymi dawcami szpiku kostnego, to jego oddanie można w większości przypadków porównać po prostu do zwykłego oddania krwi jak ma to miejsce podczas honorowych akcji oddawania krwi. W niektórych przypadkach, aczkolwiek nielicznych oddanie szpiku kostnego jest związane z koniecznością całodziennego pobytu w szpitalu. Niemniej jednak w tym miejscu najważniejszym aspektem jest to, że ratujemy życie, że sprawiamy, iż ktoś może żyć nadal, że może kolejny dzień mieć w swojej garści. Tym samym nawet jeśli mielibyśmy nieco dłużej pobyć w szpitalu, to na pewno warto.

Zostać dawcą

Samo zapisanie się do bazy dawców jest banalnie proste. Wystarczy bowiem zgłosić swoją chęć i wówczas otrzymamy do własnego domu specjalne patyczki do zebrania niezbędnego materiału. Wystarczy, że tymi patyczkami zbierzemy materiał z wewnętrznych części naszych policzków i prześlemy je do odpowiedniego miejsca. Możemy też wziąć udział w jednej ze specjalnych akcji, które co pewien czas są w różnych miejscach przez DKMS organizowane. Podobnie jak w odniesieniu do akcji honorowego oddawania krwi, tak i tutaj musimy podkreślić to, że bardzo istotnym elementem jest nagłaśnianie sprawy zapisywania się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wszakże w przyszłości my sami lub ktoś z naszych najbliższych również może potrzebować takiej pomocy, a każdy dawca zapisany w bazie jest w tym miejscu na wagę złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.