Sok z pokrzywy – poprawia nie tylko samopoczucie, ale i wygląd skóry. Sok z pokrzywy przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn. Ponadto posiada dużą zawartość żelaza i kwasu foliowego. Dzięki niemu możemy skutecznie walczyć m.in. z anemią. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Składniki odżywcze soku z pokrzywy
Sok z pokrzywy zawiera m.in. żelazo, krzem, wapń, mangan, potas, miedzi, witaminy: C, B, K, prowitaminę A (karoten), kwas foliowy, kwasy organiczne, garbniki, chlorofil, czy białko.
Właściwości medyczne soku z pokrzywy
Jak już wyżej zostało wspomniane jest skuteczny w walce z anemią, a to ze względu na zwiększony poziom żelaza. Dzięki niemy zwiększa się odporność organizmu i poprawia ogólne samopoczucie. Co więcej zalecany jest także w trakcie chemioterapii. Uprawnia układ trawienny poprzez oczyszczanie z cholesterolu, usprawnianie pracy wątroby śledziony, czy trzustki. Sok z pokrzywy poprawia apetyt, a w dodatku nie zawiera cukru, tym samym może stać się cennym składnikiem każdej diety. Na soku z pokrzywy zyskuje układ moczowy, oczyszczają się nerki, działa też moczopędnie. Z soku z pokrzywy powinny korzystać osoby z reumatyzmem.
Sok z pokrzywy dla urody
Wzmacnia naturalną strukturę włosów zapobiegając ich suchości i łamliwości. W przypadku włosów pomaga też zwalczyć łupież. Sok z pokrzywy wzmacnia paznokcie. Poprawia wygląd cery, zwłaszcza trądzikowej.
Przepis na sok z pokrzywy
Składniki: około kg świeżych liści pokrzywy (najlepiej młodej)
Przygotowanie: Najpierw należy umyć liście w ciepłej wodzie. Następnie należy osączyć, drobno posiekać, wycisnąć sok w sokowirówce i przecedzić przez gazę. Uzyskany sok rozcieńczamy z wodą i przelewamy do szklanej butelki. Sok przechowujemy w lodówce przez ok 5 dni. Łyżkę soku należy pić dwa razy dziennie (przed śniadaniem i po kolacji).
Jak przedłużyć trwałość soku z pokrzywy?
Do soku z pokrzywy można dodać alkohol (najlepiej wino), lub cukier. Z kolei sok z pokrzywy z miodem jest idealny dla najmłodszych.
Przygotowanie: Opłukujemy i osączamy młode liście pokrzyw. Następnie mielimy w maszynce, lub sokowirówce. Przecedzamy przez gazę. Do uzyskanego soku z pokrzywy dodajemy miodu. Można też dodać soku z cytryny. Całość należy pasteryzować przez ok. 10 minut w buteleczkach, lub słoiczkach. Zaleca się spożywanie ok. 2 łyżeczek dziennie.
Do kupienia
Sok z pokrzywy można też kupić gotowy w aptece. Średni koszt to ok. 8 zł. Warto jednak przyrządzać go samemu w domu.