Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęściej występujących chorób związanych z układem pokarmowym. Szukając przyczyn tego zdarzenia, trudno jest doszukać się czegoś konkretnego. Jednakże jest to zjawisko, które występuje w sposób nagły, bez ostrzeżenia. Zapalenie wyrostka robaczkowego w głównej mierze dotyczy osób w wieku od 5 do 40 lat. Nie oznacza to, że osoby powyżej tego wieku są bezpieczne. Ryzyko jest jednak wówczas znacznie mniejsze. Zapalenie wyrostka robaczkowego częściej dotyczy mężczyzn niż kobiety.
Czym jest wyrostek robaczkowy?
To wypukłość wielkości około 10 cm, która znajduje się w jelicie ślepym. Czy pełni ona jakąś konkretną funkcję w naszym organizmie? Tak naprawdę jeśli nawet, to owa funkcja nie jest nam znana. Niegdyś uważano, że wyrostek robaczkowy jest elementem układu immunologicznego, ale dzisiaj wiemy, że to nieprawda. Zapalenia wyrostka robaczkowego nie można zlekceważyć. Przede wszystkim z uwagi na to, że towarzyszy mu bardzo ostry ból. Ponadto również towarzyszyć mu mogą różne komplikacje. Skąd się bierze zapalenie wyrostka robaczkowego? Wszystkie przyczyny nie są dokładnie znane. Niemniej jednak stwierdzono, iż osoby które miały do czynienia z infekcją przewodu pokarmowego, są bardziej narażone właśnie na to zjawisko. Z drugiej strony jeżeli ktoś stosuje dietę bogatą w błonnik, znacząco ogranicza możliwość wystąpienia zapalenia wyrostka robaczkowego.
Zapalenie wyrostka
Jeśli dochodzi o zapalenia wyrostka robaczkowego, to bardzo ważna jest szybka reakcja. Interwencja lekarska powinna nastąpić jak najszybciej, a na pewno w ciągu 24 godzin. Jeśli bowiem dojdzie do pęknięcia wyrostka robaczkowego, to wówczas mamy do czynienia z zalaniem jamy brzusznej i rozprowadzeniem zakażenia. Efektem tego może być zapalenie otrzewnej. Zapalenia wyrostka robaczkowego nie można całkowicie uniknąć, gdyż przychodzi ono niespodziewanie. Można jednak zadbać o dobrą dietę, a wówczas ryzyko będzie znacząco mniejsze. Profilaktyka ma bardzo duże znaczenie.