Złogi pokarmowe ma każdy z nas. Najczęstsza przyczyną ich powstawania jest zła dieta. Częstym sygnałem problemów z jelitami są takie objawy jak: biegunka, wzdęcia, choroby skórne, czy ciągłe przemęczenie. Takich objawów nie można bagatelizować bowiem może to być sygnał, że w organizmie nagromadziły się szkodliwe dla zdrowia kosmki.
Złogi pokarmowe – jak to działa?
Jak wyżej zostało wspomniane najczęstszym powodem złogów pokarmowych jest zła dieta. Każdy człowiek ma ok. 7 kg złogów pokarmowych, a osoby, które nie dbają o odpowiednią dietę mogą mieć nawet aż 15 kg! W szczególności narażone są osoby spożywające duże ilości glutenu i alkoholu. Złogi pokarmowe to inaczej zalegające reszty nagromadzone w układzie pokarmowym. Do częstych objawów zalicza się m.in. otyłość, choroby jelit, zgagę, osłabiona struktura włosów, wzdęcia, czy ogólne osłabienie organizmu.
Jak do nich nie dopuścić?
Niestety nie można w pełni usunąć złogów pokarmowych. Warto jednak maksymalnie ograniczyć ich powstawanie. Tu pomoże zmniejszona ilość, a zwiększona częstotliwość spożywanych posiłków. Warto też zwrócić uwagę, by były one bogate w błonnik. Jego cenne źródło znajdziesz m.in. w orzechach włoskich, czarnej porzeczce, kaszy gryczanej i jęczmiennej, brązowym ryżu, a także płatkach owsianych.
Podział błonników wygląda następująco – całkowicie, częściowo, oraz nierozpuszczalne w wodzie. W przypadku ograniczenia złogów najlepszym wyborem jest błonnik z zawartością celulozy, liniami, a także hemicelulozy. To właśnie te składniki nie ulegają degradacji w jelicie grubym, co powoduje, że pokarm nie zalega w jelitach. W tym wypadku warto szukać błonnika, który zawiera kilka różnych nasion. Dlatego też, aby osiągnąć taki skład, trzeba szukać błonnika, który będzie zawierał kilka różnych nasion.
A gdy już złogi powstaną
Tu pomoże napój, który możemy wykonać samodzielnie w domu. Warto go pić raz dziennie przez okres dwóch tygodni.
Skład: szklanka wody mineralnej, trzy daktyle, dwie łyżki zmielonego siemienia lnianego, dwie szklanki liści szpinaku, cztery banany, jedna łyżeczka cynamonu, jedna łyżeczka młodego jęczmienia, jedna łyżeczka probiotyku czyszczącego jelita.
Sposób przygotowania:
Wystarczy wyżej wymienione składniki wrzucić do blendera i miksować je przez kilka minut. Następnie przygotowany napój należy przechować w lodówce przez jeden dzień.
Jakie składniki dobrze wpływają na złogi pokarmowe?
Siemię lniane – ze względu na dużą ilość błonnika i lignanów. Te składniki zarówno oczyszczają jelita, jak i doskonale wpływają na układ trawienny. Najbardziej wskazany jest w tym przypadku siemię złociste.
Młody jęczmień – również dobrze wpływa na trawienie, dodatkowo zmniejsza ilość powstawania wolnych rodników. Młody jęczmień oczyszcza również jelita. Może też pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów o czym świadczą badania wykonane przez ekspertów z Rural Development Administration. Według tych badań spożywanie młodego jęczmienia zmniejsza masę ciała aż o 8%. Najlepszy na zdrowia młody jęczmień powstaje z soku, który poprzez proces suszenia przekształca się w proszek. Najważniejsze, by proces suszenia odbywał się w niskiej temperaturze. Tylko w ten sposób zachowane zostaną cenne wartości odżywcze.
Wyżej wspomnieliśmy o pozytywnym działaniu probiotyków Tu należy jednak zwrócić uwagę, by miały zawartość probiotyki, błonnik. Natomiast przy wyborze specjalnego probiotyku, który oczyści jelita, należy kierować się zawartością. Ponadto nie powinno zabraknąć m.in. dwóch szczepów bakterii probiotycznych – Lactobacillus i Bifidobacterium. To właśnie te bakterie biorą czynny udział w odbudowie flory jelitowej.