Ból brzucha może mieć bardzo zróżnicowany charakter. Na pewno jednak jeśli się on utrzymuje przez dłuższy czas, powinien zostać odpowiednio zdiagnozowany. W tym miejscu chcemy szczególnie wskazać na ból brzucha pojawiający się z lewej strony. Tak naprawdę może mieć on dosyć zróżnicowane podłoże, a tym samym sam ból nie jest jeszcze podstawą do tego, aby stawiać jakąkolwiek diagnozę. Bardzo wiele w tym względzie będzie zależało od charakteru owego bólu. Możemy bowiem mówić o bólu skurczowym, o bólu długotrwałym czy też o bólu pulsującym. Z jednej strony tego rodzaju ból może być wynikiem niewłaściwego odżywiania się człowieka i tym samym zmiana diety pozwoli na poprawę samopoczucia i wyeliminowanie owego bólu.
Dolegliwości bólowe
Jednakże możliwych przyczyn owej dolegliwości może być znacznie więcej, a tym samym bez wizyty w gabinecie lekarskim i wykonania odpowiednich badań możemy nie uniknąć. Między innymi do możliwych przyczyn wystąpienia takiego bólu można zaliczyć powiększenie aorty, rozwój tętniaka, ostre zapalenie trzustki. Pęknięcie tętniaka lub śledziony spowoduje powstanie bezpośredniego zagrożenia życia, a tym samym jeśli ból po lewej stronie jamy brzusznej nie będzie ustępował, to wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza i to w jak najkrótszym terminie. Warto także wskazać na to, że jeśli ów ból pojawia się u kobiety w ciąży, to powinna ona jak najszybciej udać się do swojego lekarza. Tego rodzaju ból może bowiem świadczyć o wystąpieniu przedwczesnego porodu. Jak leczyć ból pojawiający się po lewej stronie jamy brzusznej?
Podstawa leczenia
Oczywiście podstawą do owego leczenia jest wykonanie badań oraz ustalenie dokładnej przyczyny tegoż bólu Należy bowiem podkreślić, że możliwych przyczyn może być znacznie więcej, a zaliczymy do nich chorobę Leśniowskiego- Crohna, przepuklinę, endometriozę, zespół jelita drażliwego, zapalenie otrzewnej, kamicę nerkową, kamicę układu moczowego oraz zapalenie narządów rozrodczych u kobiet. Ból brzucha pojawiający się po lewej stronie powinien być diagnozowany i leczony wówczas, jeśli jest on silny, nagły, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, jeśli nie ustępuje. Zazwyczaj pierwszym badaniem, które jest wykonywane, jest USG jamy brzusznej. Jednocześnie też lekarz bardzo często zleca wykonanie badania parametrów krwi, które to badanie może bardzo wiele wyjaśnić.
Niezależnie od swojej przyczyny, ból brzucha pojawiający się po lewej czy też po prawej jego stronie, jest oznaką pewnych nieprawidłowości. Jeśli nie jest on bardzo silny, to oczywiście należy przede wszystkim bacznie przyjrzeć się temu, jak wygląda proces naszego odżywiania. Warto postawić na pewne zmiany, aby odżywianie było bardziej świadome i bardziej zdrowe. Na pewno również należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli ów ból nie będzie ustępował. Pewne zmiany łatwiejsze będą do usunięcia, do zahamowania wówczas, jeżeli będą one stosunkowo wcześnie wykryte niż na późniejszym i bardziej zaawansowanym etapie. Warto też zadbać o swoje menu, aby móc uniknąć nieprzyjemności związanych z pojawieniem się bólu brzucha po lewej stronie.