Rola białka w diecie, naturalne odżywki białkowe
Dieta

Rola białka w diecie, naturalne odżywki białkowe

Do głównych składników naszej diety należą białka, węglowodany oraz tłuszcze. Są to tak zwane makroskładniki. To, jak wyglądamy, zależy nie tylko od ilości spożywanego jedzenia (a raczej od jego kaloryczności), lecz również od odpowiedniego bilansu wspomnianych makroskładników. Najważniejszym spośród tych trzech jest białko, przede wszystkim dla osób, które chcą zbudować odpowiednią, atrakcyjną zdrową sylwetkę.

Znaczenie białka w diecie

Za budowanie tkanki mięśniowej naszego ciała w głównej mierze odpowiedzialne jest białko. Jest to budulec, bez którego nasz organizm sobie nie poradzi. Z tego też względu przy ćwiczeniach na siłowni nie można liczyć na oszałamiające efekty, jeśli trening nie idzie w parze ze zbilansowaną dietą. Aby efektywnie budować mięśnie trzeba przyswajać odpowiednie ilości wysokiej jakości białka, każdego dnia, również w dni nietreningowe.

Białko jest sycące, jednak niskokaloryczne. Można się nim nasycić o wiele lepiej, niż węglowodanami. Jest to spory plus, jeśli chcemy zrzucić wagę. Z kolei dla osób budujących mięśnie może stanowić to problem. Mężczyźni ćwiczący siłowo powinni przyjmować od 1.5 do 3 gramów białka na każdy kilogram swojego ciała w codziennej diecie. Głównymi źródłami wysokiej jakości białka w normalnym pożywieniu są drób (np. kurczak, indyk), chude czerwone mięso (np. wołowina, cielęcina), ryby (np. tuńczyk, łosoś). Są to produkty mocno sycące, dlatego w przypadku niemożności zjedzenia dużych ilości tradycyjnych posiłków każdego dnia, z pomocą przychodzą odżywki białkowe.

Kiedy sięgać po odżywki białkowe?

Odżywki białkowe stanowią mocne wsparcie w utrzymaniu odpowiedniego bilansu makroskładników w codziennej diecie. Są łatwe do spożycia, gdyż proszek rozpuszcza się w wodzie lub mleku. Nie zapychają aż tak mocno jak mięso, dlatego można bez większych problemów „dobić” do swojego dziennego minimum spożycia białka właśnie spożywając odżywki.

Czy są one zdrowe? Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że odżywki białkowe są pochodzenia naturalnego. Produkowane są z wielu różnych składników, przede wszystkim zaś z serwatki mleka, soi, jaj, zielonego groszku oraz wołowiny. Nie powodują zmian hormonalnych w organizmie człowieka, nie mają też cudownych właściwości powodujących rośnięcie mięśni. Są to po prostu suplementy, które pozwalają na lepsze odżywianie się. Z racji, że są one pochodzenia naturalnego, mogą uczulać – tak samo, jak każdy naturalny produkt. Jeśli cierpisz na uczulenie na soję, nie sięgaj po sojowe odżywki. Jeśli twój organizm nie trawi laktozy – wówczas nie decyduj się na zakup odżywek produkowanych z serwatki.

Odżywki białkowe są zdrowe, jednak nie można nimi zastąpić zbilansowanej diety. Można ją jedynie nimi uzupełniać. Poza tym nie stanowią magicznego sposobu na budowanie mięśni. Chodząc na siłownię i jedząc tuńczyka czy kurczaka zbudujesz tkankę mięśniową tak samo, jak przyjmując suplementy. Bez ćwiczeń jednak po prostu dostarczysz swojemu ciało dodatkowych kalorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.