laktoza
Dieta

Dieta bez laktozy

Jeśli ktoś nie ma problemu z przyjmowaniem produktów mlecznych, to nie zdaje sobie sprawę z rangi problemu. Nietolerancja cukru zawartego w mleku jest bardzo poważnym problemem, który dotyka wielu osób. Chodzi tutaj o zjawisko nietolerancji laktozy. To zjawisko obecnie dotyka coraz szerszą grupę osób i mówi się o nim coraz częściej. W tym względzie podstawowym działaniem, jakie powinno być podjęte, jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Sposób odżywiania się osób nietolerujących laktozy to dieta eliminacyjna. Tutaj nie ma miejsca na żadne półśrodki. Eliminować należy cukier zawarty w mleku w sposób całkowity, jeśli objawy są bardzo ostre. Jednakże w przypadku, gdy mamy do czynienia z objawami mniej dokuczliwymi, to wówczas można w pewnym zakresie sięgać po produkty mleczne.

Nietolerancja laktozy

W przypadku większości osób ilość przyjmowanej laktozy w granicach 5 do 10 gram nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Problem pojawia się jednak przy większych ilościach. Ponadto w przypadku części osób jakiekolwiek dolegliwości pojawiają się niezależnie od ilości spożytej laktozy. Osoby, które mają pierwotny lub nabyty niedobór laktazy, mogą spożywać pewne produkty. Mowa jest chociażby o kwaśnej śmietanie, o kefirze, o jogurcie czy też serach pleśniowych. Są to produkty poddane procesom fermentacji, a zatem można jednocześnie mówić o tym, że stosowne bakterie produkują w tymże procesie fermentacji enzym laktazę. Można postawić także na sery dojrzewające jak gouda, parmezan, ponieważ nie zawierają one w sobie prawie żadnej ilości laktozy. Oczywiście można sięgnąć po produkty o obniżonej zawartości laktozy. W sklepach możemy między innymi zetknąć się z mlekiem o obniżonej zawartości laktozy. W tym miejscu należy również wskazać na taki aspekt, jakim jest obecność laktozy w różnego rodzaju produktach niezwiązanych bezpośrednio z nabiałem.

Czego nie powinniśmy jeść?

Mowa jest o gotowych daniach, mowa jest pieczywie tostowym, mięsach, pasztetach, parówkach, kiełbasach, syropach leczniczych czy też o słodyczach. Jeśli ktoś cierpi na nietolerancję laktozy, na jakąkolwiek jej postać, to tej dolegliwości nie można się pozbyć, nie można jej wyleczyć. W tym miejscu jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest właśnie podjęcie odpowiedniej diety eliminacyjnej. W dobie współczesnej mamy do czynienia ze znacznie większym ułatwieniem w tym względzie. Mamy dostęp do bardzo wielu produktów, które nie zawierają w sobie laktozy i tym samym są one w pełni bezpieczne do stosowania przez osoby cierpiące na niedobór enzymu laktazy, niezależnie od jego30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.