Paraliż kleszczowy (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych)
Medycyna naturalna

Paraliż kleszczowy (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych)

Okres, w którym aktywność kleszczy jest znów większa właśnie trwa. Tym samym należy ponownie zwrócić większą uwagę na swoje ciało, należy odpowiednio chronić się przed ukąszeniem przez te pajęczaki. Mówiąc o kleszczach, zazwyczaj wskazuje się na możliwość zachorowania na boreliozę lub też odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. W rzeczywistości jednak nie są to wszystkie możliwe jednostki chorobowe wynikające z ukąszenia przez kleszcze. Można wskazać na wiele innych skutków, a wśród nich występuje takie zjawisko, jakim jest paraliż kleszczowy.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażoną na wystąpienie tego zjawiska grupą ludzi są dzieci przed ósmym rokiem życia, co nie oznacza wcale, że wszystkie inne osoby są wolne od tej możliwości. Ta choroba rzadko dotyka Europejczyków i częściej można ją odnotować w krajach Ameryki Północnej oraz w Australii. Paraliż odkleszczowy pojawia się po ukąszeniu pajęczaka i wynika z wpuszczenia przez niego do organizmu człowieka pewnych toksyn. Warto zauważyć, że możliwość wystąpienia owego paraliżu w dużej mierze zależy od gatunku kleszcza. Jakie są objawy wystąpienia tego rodzaju schorzenia? Przed jego wystąpieniem możemy już zauważyć pewne symptomy, a należą do nich chociażby senność, bóle głowy, ogólne osłabienie oraz parastezje. Te ostatnie to nic innego jak mrowienie oraz drętwienie.

Kiedy może wystąpić?

Zasadniczo takie objawy mogą występować po około 36 godzinach od momentu ukąszenia przez kleszcza. Pomiędzy czwartym i siódmym dniem po ukąszeniu możemy mówić o pojawieniu się objawów właściwych, o paraliżu właściwym. Właściwe objawy paraliżu kleszczowego to osłabienie mięśni, to problemy z koordynacją ruchową, problemy z utrzymaniem równowagi. Tym samym dochodzi do znaczących problemów z takimi prostymi czynnościami jak siadanie, wstawanie czy też chodzenie. W wyniku takiego paraliżu może dochodzić także do wystąpienia pewnych powikłań w postaci zapalenia mięśnia sercowego. Paraliż kleszczowy bardzo często może być mylony z innymi jednostkami chorobowymi, w których także mamy do czynienia z  osłabieniem mięśniowym. Tym samym może to skutkować podjęciem niewłaściwego leczenia.

Leczenie paraliżu

Leczenie paraliżu kleszczowego jest oczywiście zależne od tego, jakich mięśni zjawisko to dotyczy. Jeśli mamy bowiem do czynienia z paraliżem mięśni oddechowych, to wówczas dana osoba może wymagać nawet przeprowadzenia wentylacji oddechowej. Jeśli w miejscu ukąszenia pojawia się pokrzywka lub też obrzęk, to zazwyczaj w takiej sytuacji sięga się po leczenie objawowe. Po ukąszeniu przez kleszcza na pewno należy daną osobę wnikliwie obserwować, a zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z małym dzieckiem.

Oczywiście wszelkie objawy powinny spowodować, że bezzwłocznie udamy się na wizytę lekarską. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z paraliżem kleszczowym, czy też z innymi objawami po ukąszeniu przez kleszcza, należy szybko reagować, aby w naszym organizmie nie rozwinęła się groźna choroba. Przede wszystkim jednak należy zapobiegać w miarę możliwości ukąszeniom przez te groźne pajęczaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.