pilates
Medycyna naturalna

Rama contrology Reformer

Mówiąc pilates, mamy na myśli nowoczesną metodę ćwiczeń, wykorzystywaną na całym świecie. Pilates to jednakże nie jest wytwór współczesności, ale osoby, która w głównej mierze działała w pierwszej połowie XX wieku, aczkolwiek nie tylko. Mowa o Josephie Pilatesie, który jest prekursorem niezwykłej metody ćwiczenia.

Z samego założenia, podstawą pilatesu jest dążenie do równowagi ciała, do świadomości swojego ciała, do świadomości swojego ducha. Istotą są ćwiczenia, dzięki którym można skupić się na mięśniach środka ciała, na mięśniach głębokich, a tym samym po prostu na wzmocnieniu całego gorsetu mięśniowego. Pilates początkowo nosił nazwę kontrologii. Joseph Pilates nie tylko stworzył metodę, w której niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja poszczególnych ruchów, ale jednocześnie też stworzył specjalne urządzenie – controllogy reformer – które miało umożliwić precyzyjne wykonanie poszczególnych pozycji ćwiczeniowych.

Współczesny klasyczny pilates

Mimo, że same ćwiczenia jak i reformery przez wiele lat nieco ewoluowały, to jednak istotnym elementem jest pozostanie wiernym pierwotnym założeniom. Pierwowzór reformera nie odszedł w niepamięć, ale funkcjonuje i dzisiaj. W roku 1980 stworzono taki pierwowzór dla Jaya Grimesa, który był uczniem samego Pilatesa. Urządzenie to w znacznej mierze różni się od wielu współczesnych. Daje ono jednak możliwość uzyskania realizacji podstawowych celów i założeń pilates. Contrology Reformer to urządzenie, które składa się ze specjalnej ruchomej platformy, ramy aluminiowej, specjalnej poręczy, specjalnych sprężyn oraz z pasów oraz uchwytów.

Klasyczna rama

Wskazując na podstawę, czyli na ramę Controllogy Reformer, należy wyróżnić poszczególne jej elementy. Nie można tu mówić o dowolności wykonania któregokolwiek z nich jeśli oczywiście chcemy uzyskać kopię pierwowzoru. Do tych elementów można zaliczyć:

– nogi oraz szyny. To właśnie po nich porusza się cała platforma,

– pasy wraz z pętlami. Są one wykonane z naturalnej skóry. Nie tylko nadaje to im pewnej elegancji, ale jednocześnie też dzięki temu są one bardzo trwałe. Pasy te oczywiście mogą być regulowane, co przekłada się na możliwość korzystania z nich przez osoby o różnym wzroście,

– bezpośrednio na ramie zamocowano specjalne bloczki, które są ruchome. Są one umieszczone na nieco niższej wysokości. Ma to bezpośredni wpływ na pracę ciała podczas wykonywania poszczególnych pozycji ćwiczeniowych.

Cała rama Controllogy Reformer jest mocna, wytrzymała, trwała. Żaden z jej elementów nie został umocowany na przypadkowej wysokości ani też w przypadkowym miejscu. Wszystko ma znaczenie z uwagi na to, aby każda pozycja ćwiczeniowa dawała osobie ćwiczącej możliwość uzyskania wysokiej precyzji ruchu. To jedna z kluczowych zasad pilatesu, aby ową precyzję zachować. Bez tego elementu bowiem trudno jest mówić o możliwości realizacji założeń. Tym samym reformery do klasycznego pilatesu są znacznie lepszym rozwiązaniem niż te nowoczesne, które być może bardziej zachęcają estetyką oraz wielością elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.