Lawenda na dobry sen i uspokojenie
Medycyna naturalna

Lawenda na dobry sen i uspokojenie

Lawenda to jedna z bardziej rozpoznawalnych roślin. Jednocześnie też jest to jedna z bardziej docenianych roślin. Lawenda jest powszechnie wykorzystywana zarówno w kwestii leczenia różnego rodzaju dolegliwości jak również i w odniesieniu do kosmetyki.

Czym jest lawenda?

Lawenda jest rośliną, którą należy przypisać do regionu Morza Śródziemnego. Jednocześnie też można ją spotkać w różnych rejonach Afryki jak również i Azji. Tak naprawdę można wyróżnić aż 40 różnych rodzajów lawendy, chociaż ta najbardziej popularna to lawenda wąskolistna. Inaczej rzecz ujmując można tutaj mówić o lawendzie lekarskiej. Jest to roślina, która w dobie współczesnej jest również uprawiana w naszym kraju, a zwłaszcza w jego części południowej. Posiada ona nie tylko szerokie walory lecznicze, ale z powodzeniem można również mówić o walorach estetycznych, można mówić o szerokich walorach zapachowych. W tym względzie lawenda działa uspokajająco oraz może działać odstraszająco na komary.

Właściwości lawendy

Lawenda jest ceniona z uwagi na swoje właściwości, na swoje składniki, które są w niej zawarte. Z kwiatów lawendy produkuje się olejki eteryczne, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Poza tym w lawendzie mamy obecnych wiele innych drogocennych składników. Mowa jest chociażby o:

  • alkoholach
  • estrach
  • związkach fenolowych
  • sterolach
  • kwasach organicznych
  • solach mineralnych

Nie w każdym przypadku skład lawendy jest taki sam, ponieważ jest to zależne od rodzaju owej rośliny.

Na co pomaga lawenda?

Lawenda wykazuje bardzo szeroki zakres pozytywnych dla zdrowia człowieka skutków. Na pewno należy wskazać na to, że jest to roślina o silnym działaniu bakteriobójczym. Tym samym jeśli mamy do czynienia z jakimiś infekcjami bakteryjnymi, to stosowanie lawendy w połączeniu z różnymi olejkami eterycznymi może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Lawenda to produkt, który równocześnie też ma działanie antyoksydacyjne. Tym samym jest bardzo skuteczna w zwalczaniu wolnych rodników. Poza wymienionymi można także wskazać na zwiększenie wydzielania żółci, na zwiększanie wydzielania kwasów żołądkowych, może działać rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, może wpływać pozytywnie na pojawiające się w tym obszarze problemy. Olejek lawendowy może wykazywać działanie znieczulające jak również można mówić o działaniu antynowotworowym oraz o działaniu przeciwcukrzycowym.

Nie można nie wspomnieć o uspokajającym działaniu lawendy, dzięki niej można znacząco poprawić jakość swojego snu.

Jak stosować lawendę?

Każdy napar ziołowy powinien być przyrządzany w określony sposób. Nie inaczej jest w przypadku lawendy. Oprócz naparu szeroko stosuje się olejki z lawendy, które można odnieść przede wszystkim do stosowania miejscowego. Poza tym aby móc mówić o wspomaganiu snu, warto zastosować doniczkę z lawendą w pokoju lub też specjalną zawieszkę zapachową. W każdym razie jest to jedna z bardziej popularnych i bardziej skutecznych roślin w walce o lepszą jakość snu i ukojenie nerwów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.