Nadczynność tarczycy to dolegliwość, która nieleczona może przynieść wiele problemów zdrowotnych, a co więcej znacząco utrudnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Tu uciążliwy jest przede wszystkim szereg różnych objawów. Jak się okazuje przy nadczynności tarczycy zwiększa się ryzyko zwiększenia masy ciała. Na szczęście można sobie z tym radzić.
Uciążliwa nadczynność tarczycy
Jak już wyżej zostało wspomniane nadczynność tarczycy charakteryzują trudne do zwalczania objawy. Początkowo do tych najbardziej charakterystycznych należy nerwowość, skłonność do nagłej zmiany nastrojów (płaczliwość), trudności z koncentracją, czy bezsenność. Nie bez powodu wiec ta dolegliwość mylona jest często z depresją. Niestety nadczynność tarczycy atakuje również inne obszary naszego organizmu, w tym układ sercowo – naczyniowy.
Mogą więc wystąpić np. nagłe ataki duszności (szczególnie w nocy). Pogarsza się wzrok, występuje nadmierne łzawienie oczu, a niektórych przypadkach może pojawić się także ich wytrzeszcz. Włosy i paznokcie stają się znacznie bardziej łamliwe. Charakterystyczne jest również drżenie rąk, często też mylone w tym przypadku z chorobą Parkinsona. Występują też zmiany skórne, gdzie jej wygląd może być gładki, lub zaróżowiony (skóra ciepła). Zmniejsza się też wydajność całego organizmu.
A co z układem trawiennym?
Co ciekawe w przypadku nadczynności tarczycy charakterystycznym objawem jest również nagły spadek masy ciała przy… wzroście apetytu! Ma to związek z tym, że ta dolegliwość znacząco wpływa na metabolizm. Chory może mieć problemy z częstym wypróżnianiem się (biegunka). Mimo to wiele osób skarży się również na nagły przyrost masy ciała. Tu należy wyróżnić np. kobiety w ciąży, gdzie u których w trakcie rutynowych badań wykryto nadczynność tarczycy. Po urodzeniu dziecka miały jeszcze większy problem z powrotem do szczupłej sylwetki.
Jeszcze inną kwestią jest fakt, że przy nadczynności tarczycy można mieć również problem zarówno z samym zajściem w ciąże, jak i prawidłowym jej utrzymaniem. W wielu przypadkach dopiero wyleczona nadczynność tarczycy daje jakiekolwiek szanse na urodzenie dziecka. Mamy więc dowód na to jak nadczynność tarczycy silnie wpływa na układ hormonalny. Należy też zwrócić uwagę na to, że z wiekiem znacząco zwiesza się tendencja do tycia. Tak, czy inaczej nie da się ukryć, że odpowiednia dieta przy nadczynności tarczycy jest niezwykle istotna.
Nadczynność tarczycy – co jeść, a czego nie?
Dieta przy nadczynności tarczycy powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Ważne jest więc nie tylko to co jesz, ale i jak dania zostają przygotowania. Należy więc unikać smażenia, najlepiej jest gotować na parze. Jeżeli już koniecznie smażysz to kostkę masła zamień na olej (najlepiej roślinny). Mięsa, czy ryby najlepiej jest piec we folii. Unikać należy potraw tłustych (bekon, podroby itp.), a także tych zawierających sztuczne barwniki i konserwanty. Wyeliminować należy tzw. puste kalorie – słodycze i słodko – słone przekąski.