Męczennica cielista na zdrowy sen i zniesienie napięcia nerwowego
Medycyna naturalna

Męczennica cielista na zdrowy sen i zniesienie napięcia nerwowego

Uzyskanie dobrej jakości snu nie jest we współczesnej dobie czymś łatwym. Wiele czynników, zagonienie, stres powodują, że trudno jest nieraz człowiekowi zasnąć. Trudno jest także uzyskać dobrą jakość snu. W tym względzie próbujemy wprawdzie poczynić pewne kroki, sięgamy po różne środki, ale nie wszystkie one okazują się wystarczająco skuteczne. Sięgamy po różnego rodzaju zioła, a wśród nich możemy wyróżnić także męczennicę cielistą.

Czym jest męczennica cielista?

Męczennica cielista jest ziołem, jest rośliną, która została sprowadzona już przed wiekami do Europy. Zioło to swoim kształtem przypomina koronę cierniową i dlatego też nazywa się ona tak, a nie inaczej. Roślina ta posiada wiele właściwości zdrowotnych i dlatego na chwilę obecną jest bardzo mocno ceniona przez zielarzy, lekarzy. Męczennica cielista ma formę pnącza, które może osiągać nawet do 10 metrów. Posiada one czepne włosy, przez co może bardzo łatwo się piąć po różnych elementach. Posiada nie tylko kwiaty, ale także owoc. Przyjmuje on postać żółtobrunatnej jagody.

Surowiec leczniczy

Zioło to należy zbierać w momencie, w którym następuje okres jego kwitnięcia. Po zebraniu należy to zioło wysuszyć. Męczennicy cielistej można używać pod wieloma różnymi postaciami, w tym:

  • naparów
  • nalewek
  • wyciągów płynnych
  • postaci sproszkowanej

Bardzo często wyciąg z męczennicy cielistej znajduje się w preparatach uspokajających.

Działanie męczennicy cielistej

Męczennica cielista jest ziołem posiadającym wiele różnych zastosowań. Między innymi można mówić o działaniu nasennym i z tym działaniem kojarzyć można ją najbardziej. Poza tym również należy wskazać na jej działanie rozkurczowe.

W tym ostatnim przypadku działanie rozkurczowe przypisuje się zawartości flawonoidów, alkaloidów indolowych oraz pochodnych beta – karboliny. Jeśli chodzi natomiast o działanie uspokajające, to należy tutaj wskazywać na zawartość pochodnych beta – karboliny oraz maltolu.

Jeśli ktoś ma problem z zasypianiem, jeśli budzi się często w nocy, to jak najbardziej można właśnie sięgnąć po to zioło. Pomaga ono także w różnego rodzaju stanach lękowych, w niepokoju, w stresie, a nawet można się nim wspomagać w depresji. Ponadto także może się ona okazać pomocna przy łagodzeniu skutków zapalenia mózgu oraz zapobiegać zakrzepicy. Należy jednak zachować ostrożność i nie stosować jej z innymi środkami uspokajającymi, gdyż można się wówczas spodziewać niepożądanych reakcji.

Jak stosować męczennicę?

Zioło to oczywiście można przygotować na wiele różnych sposobów. Nalewki alkoholowe, syropy, ale przede wszystkim napar. W tym ostatnim przypadku należy bezwzględnie stosować się do informacji umieszczonych na opakowaniu, należy przyrządzać ów napar w zgodzie z wytycznymi. Inne cenne informacje można pozyskać również od pracownika apteki lub sklepu zielarskiego, w którym dokonujemy zakupu męczennicy cielistej.

W walce o zdrowy sen i zniesienie napięcia nerwowego należy sięgać po sprawdzone i naturalne produkty, a męczennica cielista na pewno do nich należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.