Najwięcej mówi się o kolagenie jako produkt na odmładzanie. Odpowiedzialność jego jeśli chodzi o starzenie się skóry polega na tym, że po dwudziestym piątym roku życia, z roku na rok jest go coraz mniej. Natomiast ten kolagen, który zostaje w organizmie jest gorszej jakości. Nasuwa się pytanie, czy jesteśmy w sposób naturalny dostarczyć do organizmu kolagen naturalny? Z pewnością tak! Kolagen w każdym organizmie stanowi prawie osiemdziesiąt procent skóry.
Z czego składa się kolagen?
Jest on prawie najważniejszym białkiem, które występuje w organizmie. Składa się z różnych aminokwasów, które są połączone związkami chemicznymi. Posiada odporność bardzo wysoką na rozciąganie oraz jest głównym składnikiem ścięgien. Odpowiedzialny jest za elastyczność skóry. Ubywanie kolagenu z organizmu, powoduje pojawianie się zmarszczek. Kolagen także wypełnia rogówkę oka. Tam występuje w krystalicznej formie. Kolagen jest bardzo dobrze znany w kosmetykach, a zwłaszcza w maściach i kremach przeciwzmarszczkowych. W chirurgii kosmetycznej stosuje się go jako wypełniacz, na przykład do wypełnienia ust. W skórze natomiast wytwarzany jest poprzez komórki fibroblastami. Za większość cech skórnych odpowiada właśnie kolagen.
Rodzaje kolagenu
Do dnia dzisiejszego rozpoznano ponad dwadzieścia rodzajów kolagenu. Lecz warto pamiętać, że w skórze posiadamy tylko dwa typy kolagenu. Kolagen typu pierwszego, to kolagen główny, natomiast po urazach skórnych, na przykład przy robieniu się blizn i ranach wytwarza się kolagen typu trzeciego. Ten drugi typ kolagenu z czasem zostaje przebudowany również do kolagenu typu pierwszego. Kolagen to produkt bardzo wytrzymały i to właśnie dzięki niemu nasza skóra „nie pęka”. Czasami ludzie zastanawiają się skąd się biorą rozstępy, a odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ zdarza się tak, że dochodzi do naciągnięcia skrajnego skóry, następuje wtedy rozerwanie i właśnie wtedy tworzą się rozstępy. W każdym organizmie ciągle zachodzą procesy odbudowy oraz zniszczenia. Kolagen wytwarza się na bieżąco, ponieważ cały czas powstają mikrouszkodzenia. Kolagen świeżo wytworzony w żaden sposób nie jest gorszy od tego poprzedniego. Jak zostało wspomniane wyżej, wyjątkiem są blizny i rozstępy.
Kolagen i harmonia
Na początku zostało również wspomniane, że do około dwudziestego piątego roku życia w organizmie występuje harmonia. Cały czas tyle samo kolagenu odtwarza (przybywa) co ubywa. Natomiast z roku na rok organizm traci rocznie około jeden procent kolagenu. Jest to nie tylko utrata ilościowa, ale także jakościowa. Włókna kolagenowe robią się coraz słabsze i rzadsze i właśnie przez te sytuacje skóra traci swoje niektóre właściwości, co objawia się wiotkością i zmarszczkami. Ważne jest że pamiętać, że od trzydziestego roku życia kolagenu więcej ubywa niż przybywa. Komórki posiadają mniejszą wydajność i nie udaje im się nadążyć z naprawieniem mikrouszkodzeń. Czynniki, które wpływają na rozpad kolagenu i tworzenie to między innymi: tryb życia prowadzony zdrowo; trzymanie zbilansowanej diety (nie można patrzeć tu tylko na białko). Trzeba doprowadzać do organizmu witaminę C oraz żelazo, ponieważ przy niedoborze tych składników, kolagen nie będzie się wytwarzać. To niektóre czynniki, wpływające na tworzenie kolagenu, natomiast za rozpad kolagenu wpływ mają: picie alkoholu oraz palenie papierosów; słońce, zbyt długie przebywanie na słońcu powoduje szybsze starzenie się skóry, natomiast umiar w opalaniu towarzyszy młodej skórze; cukier oraz stres – szczególnie przewlekły.