Wegetarianizm określany jest jako jedna z najzdrowszych diet świata. Zakłada ona wyeliminowanie z codziennego menu mięsa, a także przetworów mu pochodnych. Wedle dietetyków, owa dieta nie szkodzi zdrowiu a wręcz przeciwnie, korzystnie oddziałuje na organizm. Stosując wegetarianizm zmusimy jednak wiedzieć, ze produkty roślinne nie zawsze zawierają wystarczającą ilość witamin i minerałów dla organizmu. W tym celu niedobory należy uzupełnić suplementami diety.
Wegetarianizm – odżywianie i styl życia
Główną cechą diety wegetariańskiej jest niskie spożycie białka, a także zwiększenie codziennej podaży jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a tym samym bardzo mała zawartość cholesterolu. Wegetarianie spożywają również większe ilości błonnika, a także antyoksydantów, ponieważ są one obecne w roślinach.
Dieta uchodzi za bardzo wartościową dla organizmu, a także chroni przed ogromną ilością chorób. Wegetarianie unikają chorób cywilizacyjnych, nie borykają się z cukrzycą, otyłością czy też chorobami układu krążenia. Wynika to z faktu, że następuje całkowite wyeliminowanie tłuszczy zwierzęcych.
Białko i jego rola
Pomimo, że wegetarianizm oddziałuje pozytywnie na cały nasz organizm to jednak jego małym mankamentem jest stosunkowo niska zawartość białka w diecie. Dodatkowo białko roślinne jest mniej wartościowe niż zwierzęce. Istotne jest więc aby zwiększyć wartość biologiczną białek roślinnych. Można dokonać tego zestawiając posiłki w taki sposób, aby umożliwić uzupełnienie się składu aminokwasowego produktów białkowych. Tym samym poleca się między innymi łączenie nasion strączkowych z ziarnami zbóż. Aby spożycie białka było optymalne w menu znaleźć się musi:
- 6-11 porcji produktów zbożowych,
- 3-5 warzywnych,
- 2-4 roślinne zamienniki mięsa czyli soja, fasola biała, soczewica,
- 2 produkty nabiałowe bądź też jaja
Witaminy i minerały w diecie
Wadą diety może okazać się również niska przyswajalność składników mineralnych. Cierpieć możemy zwłaszcza na niedobory wapnia, żelaza i cynku. Istnieje jednak optymalna zasada, aby uniknąć niedoborów i cieszyć się z samych pozytywnych efektów diety wegetariańskiej. Niekiedy może zdarzyć się, że dieta nie pokrywa zapotrzebowania na witaminy B12 oraz D. Tym samym dieta wymaga zastosowania warzyw liściastych, strączkowych, a także przetworów zbożowych. Pokarmy te należy łączyć z owocami, które zawierają dużo witaminy C. Z kolei aby w organizmie była adekwatna ilość cynku warto sięgnąć po nasiona słonecznika lub dyni, które obfitują w ten pierwiastek.
Moc diety wegetariańskiej
Dieta wegetariańska co prawda nie ma uzdrawiającej mocy, jednakże rygorystycznie przestrzegana przynosi wiele pozytywnych elementów dla naszego zdrowia. Dieta likwiduje zakwaszenie orgazmu, pomaga uniknąć chorób cywilizacyjnych, a zwłaszcza groźnych dla zdrowia i życia nowotworów. Warto jednak zadbać o umiarkowane oraz rozważne dobieranie pokarmów. Dzięki temu jej stosowanie przyniesie tylko pozytywne elementy. W poszukiwaniu wegetariańskiej restauracji w okolicy polecamy skorzystać z https://vegetime.pl/, serwisu pozwalającego na wyszukiwanie takich lokalizacji.