ból brzucha
Dieta

Ból brzucha po lewej stronie

Ból brzucha może mieć bardzo zróżnicowany charakter. Na pewno jednak jeśli się on utrzymuje przez dłuższy czas, powinien zostać odpowiednio zdiagnozowany. W tym miejscu chcemy szczególnie wskazać na ból brzucha pojawiający się z lewej strony. Tak naprawdę może mieć on dosyć zróżnicowane podłoże, a tym samym sam ból nie jest jeszcze podstawą do tego, aby stawiać jakąkolwiek diagnozę. Bardzo wiele w tym względzie będzie zależało od charakteru owego bólu. Możemy bowiem mówić o bólu skurczowym, o bólu długotrwałym czy też o bólu pulsującym. Z jednej strony tego rodzaju ból może być wynikiem niewłaściwego odżywiania się człowieka i tym samym zmiana diety pozwoli na poprawę samopoczucia i wyeliminowanie owego bólu. Warto pamiętać, że u osób starszych, zwłaszcza z demencją lub chorobą Alzheimera, odczuwanie i interpretacja bólu może być zaburzona, co utrudnia szybką diagnozę i podjęcie właściwego leczenia.

Ból brzucha

Dolegliwości bólowe

Jednakże możliwych przyczyn owej dolegliwości może być znacznie więcej, a tym samym bez wizyty w gabinecie lekarskim i wykonania odpowiednich badań możemy nie uniknąć. Między innymi do możliwych przyczyn wystąpienia takiego bólu można zaliczyć powiększenie aorty, rozwój tętniaka, ostre zapalenie trzustki. Pęknięcie tętniaka lub śledziony spowoduje powstanie bezpośredniego zagrożenia życia, a tym samym jeśli ból po lewej stronie jamy brzusznej nie będzie ustępował, to wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza i to w jak najkrótszym terminie. Warto także wskazać na to, że jeśli ów ból pojawia się u kobiety w ciąży, to powinna ona jak najszybciej udać się do swojego lekarza. Tego rodzaju ból może bowiem świadczyć o wystąpieniu przedwczesnego porodu. Jak leczyć ból pojawiający się po lewej stronie jamy brzusznej?

Ból brzucha w chorobie Alzheimera

Osoby z demencją są szczególnie narażone na występowanie bólu, który nie będzie odpowiednio zdiagnozowany i leczony. Ból brzucha u chorego na Alzheimera jest częstą, lecz często trudną do rozpoznania dolegliwością. Wynika to z zaburzeń funkcji poznawczych, które utrudniają pacjentom precyzyjne opisanie swoich objawów lub nawet ich zgłoszenie. Ból może mieć różne przyczyny – od dolegliwości trawiennych, takich jak zaparcia, biegunki, wzdęcia czy refluks żołądkowy, po infekcje układu moczowego lub powikłania związane z przyjmowanymi lekami. Dodatkowo, u osób starszych często występują zaburzenia połykania (dysfagia), które mogą prowadzić do bólu brzucha, niedożywienia, a nawet groźnych powikłań, takich jak zachłystowe zapalenie płuc. Problemy z uzębieniem, suchość jamy ustnej oraz choroby jamy ustnej również mogą przyczyniać się do bólu i dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej.

Opiekunowie oraz personel medyczny powinni być szczególnie wyczuleni na nietypowe objawy bólu u chorych na Alzheimera. Pacjenci mogą reagować na ból zmianą zachowania, np. niepokojem, apatią, odmową jedzenia lub agresją, zamiast werbalizować swoje dolegliwości. Z tego powodu każdy nagły spadek apetytu, pogorszenie samopoczucia czy zmiany w zachowaniu powinny skłonić do poszukiwania przyczyn somatycznych, w tym bólu brzucha. Szczególnie ważne jest monitorowanie stanu nawodnienia i odżywienia chorego, gdyż niedożywienie i odwodnienie mogą prowadzić do szybkiego pogorszenia ogólnego stanu zdrowia oraz zwiększają ryzyko infekcji i innych powikłań. Regularna kontrola stanu zdrowia, w tym badania laboratoryjne i diagnostyka obrazowa, pozwalają na szybkie wykrycie i leczenie potencjalnych przyczyn bólu brzucha u osób z chorobą Alzheimera.

Ból brzucha w chorobie Alzheimera

Podstawa leczenia

Oczywiście podstawą do owego leczenia jest wykonanie badań oraz ustalenie dokładnej przyczyny tegoż bólu Należy bowiem podkreślić, że możliwych przyczyn może być znacznie więcej, a zaliczymy do nich chorobę Leśniowskiego- Crohna, przepuklinę, endometriozę, zespół jelita drażliwego, zapalenie otrzewnej, kamicę nerkową, kamicę układu moczowego oraz zapalenie narządów rozrodczych u kobiet. Ból brzucha pojawiający się po lewej stronie powinien być diagnozowany i leczony wówczas, jeśli jest on silny, nagły, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, jeśli nie ustępuje. Zazwyczaj pierwszym badaniem, które jest wykonywane, jest USG jamy brzusznej. Jednocześnie też lekarz bardzo często zleca wykonanie badania parametrów krwi, które to badanie może bardzo wiele wyjaśnić.

Niezależnie od swojej przyczyny, ból brzucha pojawiający się po lewej czy też po prawej jego stronie, jest oznaką pewnych nieprawidłowości. Może być objawem zarówno drobnych zaburzeń trawiennych, jak i poważnych chorób. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby starsze, zwłaszcza z demencją lub chorobą Alzheimera, u których odczuwanie i komunikowanie bólu może być utrudnione. Jeśli nie jest on bardzo silny, to oczywiście należy przede wszystkim bacznie przyjrzeć się temu, jak wygląda proces naszego odżywiania. Warto postawić na pewne zmiany, aby odżywianie było bardziej świadome i bardziej zdrowe. Na pewno również należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli ów ból nie będzie ustępował. Pewne zmiany łatwiejsze będą do usunięcia, do zahamowania wówczas, jeżeli będą one stosunkowo wcześnie wykryte niż na późniejszym i bardziej zaawansowanym etapie. Warto też zadbać o swoje menu, aby móc uniknąć nieprzyjemności związanych z pojawieniem się bólu brzucha po lewej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.