serce
Dieta

Serce – najważniejszy organ

Oczywiście nie można się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że o każdy z organów, o każdy z narządów wewnętrznych należy dbać we właściwy sposób. Jednakże powszechnie mówi się, że to ludzkie serce jest tym najważniejszym. Pompa, która powoduje możliwość transportowania krwi do wszystkich narządów, a tym samym transportowanie tlenu to wszystkich tkanek w organizmie człowieka. Współczesny człowiek nie dba jednak o swoje serce tak jak powinien mimo tego, że tak wiele na ten temat się mówi. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, co szkodzi naszemu sercu, czasem wręcz myślimy że jesteśmy nieśmiertelni, a problemy zdrowotne mogą dotyczyć tylko innych osób, a nie nas samych. Tak naprawdę jednak każdy z nas jest w dużym stopniu narażony na problemy z sercem.

Negatywne czynniki na pracę serca

Współczesny świat, jego organizacja, ukształtowanie życia codziennego powoduje, iż mamy do czynienia z bardzo dużą ilością różnego rodzaju czynników w sposób negatywny wpływających na kondycję naszego serca. Przede wszystkim dieta, która jest stosowana, bardzo negatywnie wpływa na kondycję serca. Jeśli ktoś spożywa wiele tłustych pokarmów, jeśli ktoś bazuje na tłuszczach trans, na cukrach, na produktach wysoko przetworzonych, to jest to zabójstwo dla serca. Jednakże z drugiej strony należy podkreślić to, że proces produkowania żywności w dużej mierze postępuje w kierunku tego, że nie jest ono korzystne dla zdrowia i dla serca. To, co faktycznie jest zdrowe, co się sercu przysługuje, bardzo często jest dosyć drogie i wielu osób zwyczajowo na to nie stać.

Co obniża kondycję serca?

Mówiąc o czynnikach obniżających kondycję serca człowieka, na pewno należy również wskazać na brak właściwej, regularnej aktywności fizycznej. Oczywiście wiele osób stawia na ową aktywność, ale nie zawsze jest ona dostosowana do poziomu możliwości danej osoby. Poza tym nie każda forma aktywności fizycznej jest korzystna dla zdrowia człowieka oraz dla jego serca. Kolejnym z bardzo ważnych czynników jest stres oraz nadmierne tempo życia, brak wystarczającej ilości godzin przeznaczonych na sen oraz na odpoczynek.

Człowiek znajduje się w takiej sytuacji, iż z jednej strony chciałby bardziej świadomie zadbać o swoje zdrowie, o swoje serce, a z drugiej strony wymogi stawiane przez życie, presja nakładana często przez samego siebie sprawiają, że owej dbałości nie ma. Ilość chorób związanych z sercem, ilość przypadków zawałów serca, ilość osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym, z chorobą niedokrwienną serca jest coraz większa, a tym samym powinno to tym bardziej skłonić każdego do większej dbałości o siebie, o własne zdrowie, o własne serce. To tak naprawdę nie jest nic trudnego, ponieważ wystarczy powziąć kilka kroków, a następnie się do nich stosować.

Właściwa dieta nie jest niczym poza możliwościami każdej osoby, podobnie zresztą można powiedzieć w odniesieniu do aktywności fizycznej, do postawienia na odpoczynek oraz zdrowy sen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.