Jak zacząć żyć bardziej zdrowo i ekologicznie od zaraz?
Ekologia

Jak zacząć żyć bardziej zdrowo i ekologicznie od zaraz?

Zastanawiasz się, jak żyć zdrowo i ekologicznie, a dzięki temu zmniejszyć wydatki i poprawić stan samopoczucia? Ekologiczne życie pozwoli na osiągnięcie większego spokoju oraz większej świadomości.

Dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie?

Ekologiczne życie staje się obecnie coraz bardziej popularnym trendem. Nic dziwnego, ponieważ ekologiczny sposób życia to ogromna szansa, aby ocalić przyrodę, rośliny, zwierzęta, a także zadbać o zdrowie człowieka. Dziś na świecie żyje około siedem miliardów ludzi, a każdy z nas wpływa na Ziemię i wszystkie żyjące na niej gatunku.

Ekologia jest rozsądnym rozwiązaniem, które chroni:

 • Klimat
 • Czyste powietrze
 • Żywność
 • Rośliny i zwierzęta
 • Zdrowie człowieka

Warto zaznaczyć, że ekologiczne życie to także idealny sposób aby oszczędzać w kwestii finansowej. Oczywiście, na wielu ekologicznych rozwiązaniach nie jesteśmy wstanie oszczędzić, ponieważ np. produkty żywnościowe, objęte certyfikatem są drogie, jednakże istnieją pomysły, które pozostawią w naszym portfelu więcej oszczędności.

10 sposobów jak żyć ekologicznie

 1. Staraj się nie marnować wody – zawsze dokładnie zatkaj odpływ kiedy płuczesz owoce lub warzywa, oraz włączaj skrócone programy prania w pralce. Warto także zbierać deszczówkę, która przyda się chociażby do podlewania roślin w ogrodzie. Do mycia zębów nabieraj wody do kubka, niech nie leci cały czas. Pomimo faktu, że zapewne raczej nieczęsto spotykasz z brakiem bieżącej wody w kranie, Polska tak naprawdę leży w regionie, gdzie wody pitnej nie ma w nadmiarze.
 2. Oszczędzaj prąd – najlepiej zrobić to instalując żarówki ledowe, które cechują się wysoką klasą wydajności energetycznej. Wyłączaj światło, jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu. Planujesz zakup sprzętu RTV lub AGD? Zwróć uwagę na to, ile zużywają prądu. Wiele urządzeń zużywa cały czas prąd, jeśli tylko są podłączone do sieci; nawet wówczas gdy nie są włączone. Czy należysz do tych osób, które mają ładowarkę do telefonu zawsze wpiętą do kontaktu?
 3. Zrezygnuj zzakupu opakowań. W tym celu staraj się wybierać towary na wagę, które nie są zapakowanie. Istotne jest także korzystanie z toreb wielokrotnego użytku. Na ryby, wędliny czy mięso zdobądź pojemnik (np. szklany), który jest łatwy do umycia. Wielorazowe woreczki na owoce i warzywa możesz zakupić w ekologicznym sklepie pajlo.pl.
 4. Starannie segreguj śmieci, ponieważ większość z nich nadaje się do powtórnego przetworzenia, czyli recyklingu. Jeżeli masz wybór, kupuj ten sam produkt bez opakowania (np. wędlina ze stoiska luzem zamiast pakowana próżniowo). Pamiętaj o zabieraniu własnych opakowań na zakupy (punkt 3).
 5. Staraj się kupować sezonowe i lokalne produkty. Istotne jest aby w jak najwyższym stopniu kupować żywność, którą produkują lokalni dostawcy. Wybieraj to, co rośnie w danym sezonie. Dobrą opcją robienia zakupów są bazary, kolektywy spożywcze, czy też rolnicy.
 6. Zawsze jedz ekologicznie. Oznacza to, że powinieneś wybierać żywność z certyfikatem. Taka żywność produkowana jest zgodnie z przepisami rolnictwa ekologicznego. Kupując żywność ekologiczną mamy pewność, że w czasie uprawy roślin nie stosuje się szkodliwych środków, ani pasz dla zwierząt. Może zdecydujesz się na przejście na dietę wegetariańską, chociaż na próbę?
 7. Zapoznaj się certyfikatami, nie tylko tymi które dotyczą żywności. Spotkać się z nimi można kupując bawełniane koszulki, meble czy naturalne składniki. Możesz drążyć głębiej i zainteresować się w jakich warunkach produkowane są dane produkty. Czy wiesz jak wydobywa się rzadkie surowce potrzebne do produkcji baterii do elektrycznych samochodów?
 8. Ekologiczne sprzątanie i pranie, to też sposób, aby chronić środowisko i własne zdrowie. Oczywiście na rynku znajdziemy ogromną ilość różnorodnych proszków, płynów i środków czyszczących. Niestety owa chemia stanowi bardzo duże obciążenie dla środowiska. Warto więc zastosować metody naszych babć. Są to:
 • Soda oczyszczona
 • Ocet
 • Sok z cytryny orzechy piorące
 1. Staraj się rzadko korzystać z samochodu. Zamiast transportu publicznego wybierz rower lub spacer. Jeżeli jednak musisz dojeżdżać do pracy samochodem znajdź współpasażerów, ponieważ jazda samochodem w kilka osób jest bardziej ekologiczna, niż aby podróżowała tylko jedna osoba.
 2. Kupuj jak najmniej. Musisz zdawać sobie sprawę, że wytworzenie każdego produktu wiąże się z zużyciem wody, energii, paliwa. Wszystkie odpady i emitowane substancje przedostają się do atmosfery a to negatywnie wpływa na środowisko i nasze zdrowie. Warto wiec korzystać wielokrotnie z jednej rzeczy, a nawet kupować rzeczy używane. Kupuj mniej, a zaczniesz bardziej doceniać każdą nową rzecz.

A Wy jakie macie sposoby na bardziej ekologiczne życie od zaraz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.