Negatywny wpływ palenia tytoniu na zdrowie seksualne
Ludzie

Negatywny wpływ palenia tytoniu na zdrowie seksualne

Każdy człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu jest bardzo szkodliwe. Wpływa ono w sposób negatywny na wiele aspektów zdrowia. Przede wszystkim wskażemy na rozwój chorób płuc, w tym głównie nowotworów płuc. Poza tym palenie wpływa na pracę serca, na układ krążenia, na wygląd i kondycję skóry. Kolejnym z istotnych aspektów jest także negatywny wpływ palenia papierosów na płodność jak również na potencję. Jest to jeden z tych czynników, które obniżają możliwości seksualne. Im człowiek starszy, tym taka sytuacja jest bardziej prawdopodobna.

Przyczyny impotencji

Impotencja jest tym elementem, który współcześnie dotyczy coraz większej ilości mężczyzn, w tym coraz większej ilości młodych mężczyzn. Do głównych przyczyn jej wystąpienia możemy zaliczyć:

  • palenie papierosów
  • zaburzenia lipidowe
  • cukrzyca,
  • przyjmowane leki

W odniesieniu do tego pierwszego czynnika, impotencja u młodych mężczyzn jest spowodowana głównie nim. Wedle prowadzonych badań, mężczyźni w wieku od 30 do 49 lat, którzy palą papierosy, są aż o 54% bardziej narażeni na wystąpienie tego zjawiska. Największe nasilenie owego ryzyka jest w przedziale wiekowym od 35 do 40 lat. Palenie papierosów jest również przyczyną różnych chorób związanych z układem krążenia, a te w dalszej perspektywie mogą właśnie powodować obniżenie potencji seksualnej. Zjawisko to nie jest całkiem określone pod względem wielkości, ponieważ nie mamy pełnych danych. Szacuje się jednak, że około 115 tysięcy mężczyzn w Polsce jest dotknięta tym zjawiskiem, a jego główną przyczyną jest właśnie nałogowe palenie papierosów.

Dlaczego palenie papierosów wpływa na obniżenie potencji?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznych dowodów na wpływ palenia na rozwój impotencji. Jednakże skutki są u osób palących nader widoczne. Ma to bezpośredni związek ze stanem naczyń krwionośnych. Osoby palące odznaczają się bardzo mocno widocznymi zmianami w układzie krwionośnym. Dochodzi do skurczów ścianek naczyń krwionośnych oraz z uszkodzeniem śródbłonka. To ma bezpośrednie przełożenie na obniżenie przepływu krwi, w tym również do penisa. Składniki znajdujące się w dymie papierosowym mogą powodować różne zjawiska, w tym głównie należy wskazać na:

  • ograniczony dopływ tętniczej krwi
  • za niskie ciśnienie krwi w naczyniach w rejonie penisa
  • odpływ krwi – rozszerzenie naczyń krwionośnych
  • gwałtowny skurcz znajdujących się w rejonie penisa naczyń krwionośnych

Poza wymienionymi aspektami, palenie papierosów powoduje uszkodzenie nasienia mężczyzny. To jest aspekt, który znacząco wpływa na płodność mężczyzny. Nie jest zatem niczym dziwnym, iż współcześnie zjawiska impotencji oraz braku możliwości posiadania własnego potomstwa zatacza coraz szersze kręgi, zaś rosnącą popularnością cieszą się sklepy z lekami na potencję. Oczywiście nikt nie powie, że rzucenie palenia jest czymś łatwym, ale jeśli zależy nam na utrzymaniu naszego zdrowia w dobrej kondycji i stanie, to warto jest spróbować. Nadto nie warto sięgać po papierosy, aby potem nie dać się wciągnąć w ten zgubny nałóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.