sport
Medycyna naturalna

Psychologiczne aspekty aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna to element, który powinien towarzyszyć każdej osobie bez względu na wiek, którym się legitymuje. Jest to prawda i tenże fakt jest bardzo często w wielu miejscach szeroko podkreślany. Aktywność fizyczna to element, dzięki któremu można mówić o znacznie lepszej kondycji fizycznej, można mówić o większej sile oraz wytrzymałości. Ponadto również jest ona bardzo dobrym sposobem na to, aby się odchudzić, aby zadbać o swoją sylwetkę ciała. Jednakże bardzo mało mówi się o wpływie aktywności fizycznej na psychikę człowieka.

Sport działa też na psychikę

Tymczasem ów wpływ jest bardzo szeroki i tym samym warto jest w tym miejscu podkreślić jej znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego. Jeśli w naszej codzienności obecny jest wysiłek fizyczny, jeśli stawiamy sobie określone cele w tejże materii, to nasza samoocena jest znacznie wyższa. Wynika to z faktu, że aktywność fizyczna jest tu porównywana do realizacji określonego celu. To zwiększa zatem zadowolenie z siebie i samoocenę. Podczas wysiłku fizycznego w ludzkim organizmie mamy do czynienia z aktywowaniem hormonów szczęścia, a to przekłada się bezpośrednio na lepszy nastrój, na lepsze samopoczucie. Dzięki temu, że każdego dnia będziemy podejmowali aktywność fizyczną, to będziemy mieli w sobie mniej niepokoju, a będziemy też znacznie bardziej odporni na wszechobecny stres. To bynajmniej nie wszystkie aspekty, o których tutaj musimy wspomnieć.

Sport a funkcje poznawcze

Aktywność fizyczna to element, dzięki któremu chronimy się przed upośledzeniem funkcji poznawczych. To wszystko dzięki temu, że podczas wysiłku w ludzkim mózgu aktywuje się wiele pozytywnie działających substancji chemicznych. Na sam koniec wskażemy również na to, że aktywność fizyczna sprzyja większej kontroli nad wszelkimi uzależnieniami. Tym samym nie można aktywności fizycznej w naszej codzienności sprowadzać tylko i wyłącznie do jej pozytywnego wpływu na ciało, ale jak najbardziej należy pamiętać o jej bogatym wpływie na psychikę człowieka. To powinno nas też zmotywować do częstego ćwiczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.