3 badania serca, na które możesz dostać skierowanie
Medycyna naturalna

3 badania serca, na które możesz dostać skierowanie

Badanie serca wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i wówczas, gdy lekarz podejrzewa jedną z chorób układu krwionośnego. Dowiedz się, na jakie badania możesz otrzymać skierowanie.

Badanie serca a rodzaj badania

Współcześnie lekarze specjalizujący się w układzie krwionośnym mają spore możliwości, gdy mowa o jego badaniu. Rodzaj badania, na które zostanie skierowany pacjent, zależy przede wszystkim od tego, gdzie rozwijają się niepokojące zmiany. Wykonanie innych badań zaleca się, gdy specjalista podejrzewa, że pacjent miał zawał serca, a inne gdy nieprawidłowo pracują zastawki.

Jeżeli chodzi o rodzaj badania, na które pacjent otrzyma skierowanie, to wiele zależy również od przeprowadzonego wywiadu oraz badania fizykalnego. Na podstawie tych informacji lekarz jest w stanie postawić wstępną diagnozę. Wyniki dodatkowych badań pozwolą mu się w nich upewnić.

Jakie są najpopularniejsze badania serca? Oto trzy:

1) Badanie EKG

To nieinwazyjne badanie, dzięki  któremu można się wiele dowiedzieć o pracy serca. Dzięki elektrodom umieszczonym na ciele pacjenta możliwe jest sprawdzenie rytmu i częstotliwości pracy serca. Jeżeli pacjent przeszedł zawał, elektrokardiogram również to wskaże.

Na badanie EKG najczęściej są kierowani pacjenci, którzy skarżą się na powtarzający się ból w klatce piersiowej lub kołatanie serca. Zdiagnozowanie nadciśnienia tętniczego także jest przesłanką do wystawienia skierowania na elektrokardiogram.

2) Echo serca

To także bezinwazyjne i bezbolesne badanie serca. Echo serca, czyli echokardiografia, pozwala ocenić, czy budowa i praca serca są właściwe. Badanie polega na przyłożeniu specjalnej głowicy do ciała pacjenta i trwa od 15 do 45 minut.

Kardiolodzy wystawiają skierowanie na echo serca wówczas, gdy u pacjenta zdiagnozowano np. wadę wrodzoną. Wówczas dzięki echokardiografii możliwe jest obserwowanie zmian. Badanie przeprowadza się także u pacjentów po zawale i tych, którzy skarżą się na ból w klatce piersiowej.

3) Koronarografia

Badanie serca może być inwazyjne – taka jest właśnie koronarografia, która polega na wprowadzeniu do układu tętniczego cewnika. W połączeniu ze środkiem kontrastowym, badanie pozwala ocenić stan tętnic wieńcowych i miejsca, w których doszło do ich zamknięcia.

Ponieważ koronarografia jest badaniem inwazyjnym, nie przeprowadza się jej u każdego. Najczęściej skierowanie na to badanie serca otrzymują pacjenci po zawale, u których zdiagnozowano wadę zastawek lub chorobę niedokrwienną serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.