afty
Medycyna naturalna

Afty-jak im zapobiegać i leczyć?

O aftach wiele osób tak naprawdę niewiele wiedziało. Wraz z pojawieniem się popularnego leku na afty wielu pytało, co to właściwie jest, chociaż de facto prawie każdy miał z nimi do czynienia w praktyce. Bolesne nadżerki, owrzodzenia, czyli inaczej mówiąc niewielkich rozmiarów rany. Tym właśnie są afty pojawiające się w jamie ustnej. Skąd się one biorą? Przyczyną może być niewłaściwa higiena jamy ustnej, można wskazać na stan po zabiegu usunięcia migdałków, można mówić o stanie po przebytej chorobie układu pokarmowego, ale można także wskazać chociażby na wyrzynanie się ósemek.

Jak pozbyć się aft?

Aby móc pozbyć się aft, nie trzeba koniecznie sięgać po jakiekolwiek leki, aczkolwiek ich przyjęcie, ich zastosowanie może spowodować szybsze gojenie się afty. Niemniej jednak zasadniczo znikają one samoistnie. Afty w jamie ustnej mogą dochodzić do 5 mm, a tym samym większe zmiany już nie są nazywane aftami i należy je inaczej sklasyfikować. Do przyczyn ich powstawania można także zaliczyć próchnicę, kamień nazębny, można mówić o uszkodzenia w jamie ustnej spowodowane szczoteczką do zębów. Oprócz tego, że pojawia się owrzodzenie, nadżerka wewnątrz jamy ustnej, to do tego również podstawowym objawem jest ból, który ciągle będzie się nasilał, który będzie powodował dyskomfort i trudności w normalnym funkcjonowaniu na co dzień, w spożywaniu posiłków.

Co pomoże w leczeniu aft?

W okresie leczenia aft należy pamiętać, aby zrezygnować z picia gorących napojów, spożywania gorących posiłków jak również alkoholu. Niezależnie od tego czy afty będą leczone za pomocą jakiegoś środka, czy też nie zastosuje się w tym przypadku nic, to unikanie owych produktów pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz dodatkowego bólu. Jeśli mamy do czynienia z aftami, dodatkowo warto zadbać o szczególną dietę. Nie powinno w niej zabraknąć określonych elementów, w tym jogurtów, warzyw oraz owoców, które wzmacniają odporność człowieka, drożdży jako źródła witaminy B oraz wyciąg z żeń- szenia czy też z nasion ogórecznika. Te elementy pozwolą na znacznie szybsze pozbycie się uporczywych i powodujących spory ból aft  w jamie ustnej. Jeśli nie będziemy unikać alkoholu, gorących napojów i posiłków, to leczenie aft może być przedłużone, a powstałe w jamie ustnej zmiany mogą ulegać powiększeniu. Będzie to oczywiście miało również przełożenie na zwiększenie uczucia bólu, który będzie towarzyszył danej osobie zarówno w ciągu dnia jak i w trakcie nocy. Afty to nic, to miałoby powodować strach, ale też nie jest to coś, co należy lekceważyć i czego nie należy leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.