Pachnotka zwyczajna jest rośną, która nie wygląda zbyt zachęcająco. Można ją poznać po dosyć grubych liściach koloru fioletowego lub zielonego oraz po drobnych kwiatach, których kształt można określić mianem dzwonkowatych. Nie biorąc jednak pod uwagę jej wyglądu, trzeba jasno podkreślić to, że jest to roślina o bardzo pozytywnych właściwościach leczniczych.
Pachnotka zwyczajna jest rośliną, która w sposób szczególny jest ceniona przez osoby mające problemy alergiczne. Przede wszystkim powoduje ona złagodzenie objawów alergicznych, które doskwierają osobom cierpiącym na to schorzenie. Mimo, że pachnotka zwyczajna wywodzi się z krajów Azji południowo-wschodniej, to jednak z powodzeniem może być ona uprawiana także i w naszym kraju.
Działanie pachnotki zwyczajnej
Mówiąc o pozytywnym wpływie tejże rośliny na zdrowie człowieka, należy wskazać zarówno na możliwość wykorzystania ekstraktu z jej liści jak również i oleju z jej nasion. Pachnotka zwyczajna wykazuje działanie:
- przeciwzapalne
- przeciwwirusowe
- antybakteryjne
- wspomniane wcześniej działanie antyalergiczne
Co zawiera w sobie pachnotka zwyczajna?
Mówiąc o dobroczynnym wpływie jakiejś rośliny na zdrowie człowieka, należy wskazać na konkretne składniki, dzięki którym jest ono możliwe. W składzie tejże rośliny można wyróżnić:
- flawonoidy
- antocyjany
- kwas tłuszczowy alfa- linolenowy
- luteolina
- katechiny
- kwercetyna i kwas rozmarynowy
Obecne w pachnotce zwyczajnej flawonoidy to dosyć silnie działające antyoksydanty hamujące działanie wolnych rodników. Antocyjany są środkiem, dzięki któremu człowiek może bardzo wydatnie wspomóc funkcjonowanie swojego układu krążenia. Kwas tłuszczowy alfa-linolenowy jest elementem, dzięki któremu można mówić o działaniu antybakteryjnym oraz przeciwutleniającym. Luteolina odpowiada za działanie antyzapalne oraz jest elementem wspomagającym funkcjonowanie układu nerwowego. Pozostały jeszcze katechiny, dzięki którym można mówić o spowolnieniu procesów starzenia jak również o tak bardzo obecnie potrzebnym wspomaganiu ludzkiego układu odpornościowego. Mówiąc o ostatnich dwóch składnikach pachnotki zwyczajnej, trzeba wskazać na to, że tak naprawdę ich działanie jest najbardziej istotne.
Kwercetyna jest jednym z istotnych flawonoidów, dzięki któremu można mówić o działaniu antyhistaminowym, przeciwzapalnym oraz antyoksydacyjnym. Z kolei kwas rozmarynowy to składnik, który jest kluczowy w łagodzeniu objawów alergicznych.
Pachnotka zwyczajna jest szeroko wykorzystywana nie tylko jako środek antyalergiczny. Wszelkie dolegliwości ze strony układu oddechowego są powodem do tego, aby ją zastosować. Jak najbardziej można ją użyć także w kuchni, aby wzbogacić smak potraw. Poza tym również olej z tejże pachnotki zwyczajnej jest bardzo skutecznym sposobem na to, aby wspomóc kondycję swojej skóry oraz swoich włosów. Tym samym można mówić o bardzo szerokich właściwościach zdrowotnych, jakie wykazuje owa egzotyczna i zarazem swojska roślina. Dlatego warto mieć ją w zasięgu ręki.
Zobacz również: Od kiedy poduszka ortopedyczna dla niemowląt?