zdrowy sen
Zdrowy sen

Walka z bezsennością

Bezsenność to problem, który dotyka wielu ludzi. Ma na to wpływ sporo czynników, których nie jesteśmy w stanie wykluczyć z naszego życia. Nie bez znaczenia jest tryb życia, który prowadzimy czy nawet codzienna dieta. Brak aktywności fizycznej również może być przyczyną problemów ze snem. Niemniej jednak bezsenność może być objawem poważnych problemów zdrowotnych, dlatego jeśli ten niepożądany stan trwa kilkanaście dni i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim dostępnymi sposobami, to należy udać się do lekarza, który powinien zlecić szereg badań i podjąć decyzję o wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Zdrowy sen

Zdrowy sen jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, dlatego zaburzenia w tej sferze nie mogą być lekceważone. Niewyspany człowiek ma problemy z koncentracją, przez co może spowodować na przykład wypadek wkraczając nierozważnie na jezdnię czy przejeżdżając samochodem przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Bezsenności towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia i rozdrażnienia, co ma z kolei wpływ na nasze relacje z innymi i efektywność wykonywanej pracy. Każda z osób borykających się z problemem bezsenności powinna podjąć działania, które mają na celu poprawę jakości życia i snu. Po pierwsze należy ograniczyć spożywanie kofeiny pod każdą postacią, która stymuluje i pobudza nasz układ nerwowy. Należy tez zadbać o wieczorne wyciszenie, które wiąże się z nieużywaniem przed snem smart fonów i laptopów. Nie powinno też się oglądać telewizji. Właściwie sypialnia powinna być miejscem wolnym od tego typu sprzętów. Ważne jest również wietrzenie pomieszczeń, w których śpimy, oraz obniżenie w nich temperatury.

Jak spokojnie zasypiać?

Dobrym sposobem walki z problemami z zasypianiem jest ustalenie pewnego rytuału, który powinniśmy powtarzać co wieczór przed pójściem do łóżka. Można też spróbować relaksujących kąpieli, które ukoją nasz system nerwowy i wprowadzą ciało i umysł w stan odprężenia. Warto pamiętać, że alkohol nie jest rozwiązaniem w tym przypadku. O ile wypicie lampki wina pewnie nie zaszkodzi, to wypicie całej butelki może i spowoduje przyjście upragnionego snu, ale rano z pewnością tego pożałujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.