Zdrowy związek to bynajmniej nie jest ten, w którym oboje partnerów spędza ze sobą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Tak naprawdę na samym początku, gdy jesteśmy w sobie bardzo mocno zakochani, sobą zauroczeni, gdy buzują w nas hormony, takie ciągłe przebywanie ma sens i jest ono zrozumiałe. Jak można wywnioskować z wyników badań naukowych, w ludzkim mózgu wytwarzana jest wówczas substancja, której działanie można porównać z amfetaminą, co jest dowodem na to, że miłość zaślepia oczy.
Jaki jest trwały związek?
Trwały związek jednakże nie może i nie powinien być budowany na uczuciach, chociaż oczywiście odgrywają one w nim istotną rolę. W związku potrzeba jest tego, aby każdy z partnerów realizował także swoje własne plany, marzenia, ambicje, potrzeba jest spotkań, własnej pracy, własnych zajęć, hobby, własnego czasu. To dla zdrowia związku jest bardzo ważne. Można to porównać z wodą w stawie. Gdy nic się nie zmienia, gdy nic się nie dzieje, na powierzchni wody pojawia się zielona warstwa, czyli glony. Jeśli zatem w związku trwamy ze sobą przez cały czas, jeśli nie mamy nic poza nim, to wówczas taki związek nie ma szans na przetrwanie, a jeśli nawet, to będzie to bycie ze sobą z przyzwyczajenia, ze strachu przed samotnością. W związku potrzeba wzajemnej inspiracji, potrzeba ożywienia. Dzięki temu aspektowi z całą pewnością nie będziemy się nudzić w naszym związku, nawet wtedy gdy jest to związek trwający od wielu lat.
Czas dla siebie
Wchodząc w dany związek ani jedna, ani też druga ze stron nie powinna przestać być sobą, realizować swój własny pomysł na własne życie, aby tym procesem właśnie ubogacać drugą stronę i aby tym procesem powodować, że ten związek będzie tętnił życiem. Czy zasadne jest to, aby od siebie odpocząć? Wychodząc do pracy, na spotkanie, na spacer, wychodząc z domu bez partnera, odpoczywamy od niego i w codzienności jest to jak najbardziej zdrowe i wystarczające. Czy właściwym jest jednak podejmowanie decyzji o dłuższym odpoczynku od partnera? W niektórych sytuacjach tak, ale ów odpoczynek nie powinien trwać zbyt długo. Jeśli bowiem zbyt długo się nie widzimy, nie spotkamy się, to często dochodzimy do wniosku, że życie bez dotychczasowego partnera/ partnerki jest możliwe i co jest bardziej niepokojące, jest to życie szczęśliwsze.
Rozstania nie są czymś dobrym, ale czasem jest to najlepsze wyjście. Odpoczynek od siebie po to, by nabrać pewnego dystansu, by pewne kwestie przemyśleć, uspokoić się, podjąć pewne rozsądne decyzje co do rozwiązań i działań, jest jak najbardziej czymś pozytywnym, co czasem jest potrzebne i co warto podjąć dla dobra związku. Taki związek ma szansę na to, aby przetrwać wiele burz i ciągle ewoluować. Mamy do siebie pełne zaufanie, mamy wiarę w swoją miłość, a przede wszystkim w to że ta druga osoba naprawdę nas kocha.