nordic walking
Ludzie

Zalety nordic walking

Sport bardzo popularny zwłaszcza w odniesieniu do osób w wieku średnim czy też w wieku seniora. Mowa jest mianowicie o nordic walking, który wbrew pozorom nie jest zwykłym spacerowaniem przy dodatkowym użyciu kijków. Nordic walking to specyficzny sport, w którym istotna jest właściwa nauka techniki. Ta jednakże nie jest zbyt skomplikowana i tym samym każdy z powodzeniem może się jej nauczyć w krótkim czasie. Nordic walking to sport, to aktywność fizyczna, w której można doszukać się bardzo wielu wymiernych zalet.

Czym jest spacer z kijkami?

Jest to sport przeznaczony dla każdego bez względu na prezentowany poziom kondycji fizycznej jak i bez względu na wiek. Jakie zatem konkretne korzyści można odnieść uprawiając ów nordic walking? Jeśli mamy do czynienia z jakimiś chorobami lub urazami wymagającymi żmudnej rehabilitacji, to właśnie nordic walking jest sposobem na to, aby wydatnie tę rehabilitację wspomóc. Jest to sport, który można uprawiać przez cały rok bez względu na aurę panującą za oknem, bez względu na temperaturę powietrza.  Nie ma sensu narzekać, że na dworze jest zimno, czy padają pierwsze płatki śniegu. Zawsze można odpowiednio się ubrać i wybrać na spacer z kijkami.

Odpowiednie kwestie

Istotne jest to, aby zastosować odpowiednie ubranie oraz odpowiednie obuwie, które jest jedną z podstawowych kwestii. Nordic walking to ruch na świeżym powietrzu. Organizm zatem jest bardziej dotleniony, a tym samym jest to wydatna korzyść dla zdrowia, dla wydolności organizmu jak również dla pracy ludzkiego serca. Nordic walking w połączeniu z odpowiednią dietą, jest wręcz idealnym sposobem na skuteczne odchudzanie. W trakcie tego treningu można wydatnie poprawić swoją wytrzymałość. Kolejną kwestią jest wpływ uprawiania nordic walking na stawy oraz na układ kostny. Jest to bowiem sport, w którym nie mamy do czynienia z nadmiernym obciążeniem stawów, a tym samym nie jest to aktywność tak mocno obciążająca jak chociażby jogging.

Niewątpliwie również należy tutaj wskazać na odciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa, ponieważ mięśnie w okolicach barków nie są mocno obciążone, co ma właśnie przełożenie na poprawę samopoczucia, na funkcjonowanie owego odcinka szyjnego w kręgosłupie. Jak można wywnioskować z przeprowadzonych badań naukowych, używanie specjalnych kijków do nordic walkingu zwiększa efektywność owej aktywności fizycznej nawet o 40 do 50% w porównaniu ze spacerem bez kijków. Tym samym nie jest prawdą, że owe kijki to tylko dodatek, bez którego także z takim samym powodzeniem będziemy mogli chodzić i uzyskiwać porównywalne rezultaty. Jest to aktywność fizyczna, do której można przyłączyć się w każdym momencie. Wystarczy po prostu chcieć i ruszyć się z kanapy. Owa dyscyplina sportu niesie ze sobą bardzo wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto również zaznaczyć, że jest ona niewymagająca, co powoduje, że może uprawiać go niemalże każdy z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.