Nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do poważnych dolegliwości. Nie tylko więc warto działać profilaktycznie, ale i skutecznie radzić sobie w leczeniu dolegliwości. W tym wypadku niezbędna okazuje się odpowiednia dieta. A jakie są jej najważniejsze właściwości?
Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
Zanim przejdziemy do omawiania diety, krótko o tym co może powodować nadczynność tarczycy, oraz jakie są jej objawy. Tarczyca jako organ przylega do tchawicy i umiejscowiona jest poniżej krtani. W jej przypadku najistotniejsze są hormony (określane jako T3 i T4). Hormony te zaopatrzone są w jod, gdzie ich przewlekły niedobór może powodować choroby tarczycy, w tym jej nadczynność. Objawy nadczynności tarczycy mogą być różne w zależności od stopnia nasilenia. Warto podkreślić, że szczególnie ważna w tym wypadku jest dokładna diagnostyka. Do najczęstszych objawów zalicza się jednak: zmniejszoną wydajność, zmęczenie, drażliwość, czy płaczliwość, co często prowadzi nawet do depresji. Oprócz tego zauważa się spadek masy ciała, czy częste biegunki. Ponadto łatwo wypadają włosy i paznokcie, zwiększa się potliwość (duszności), może pojawić się również wytrzeszcz oczu. W przypadku kobiet mogą pojawić się również zaburzenia miesiączkowania, oraz problemy z zajściem w ciąże.
Dieta przy nadczynności tarczycy
W przypadku nadczynności tarczycy istotne, aby nie zabrakło w organizmie witamin: A, C, czy B1. Choć znaczna ich ilość zawarta jest w surowych warzywach to należy ograniczyć jednak ich spożywanie. Powód? Surowe warzywa zawierają błonnik, który ogranicza przyswajanie składników energetycznych diety. W związku z tym warto nastawiać się na takie produkty jak: natka pietruszki, papryka, szpinak, cytryny, pomarańcze, kiwi, czy truskawki. Ogromnie ważne jest dostarczenie jak największej ilości białka, które znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym w Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć m.in. mleko, kefir, jogurt, jajka, chude mięso (w tym w szczególności wołowina i cielęcina), ryby (dorsz, sandacz, szczupak). W przypadku wędlin najlepsze są drobiowe i polędwica. Powyższe produkty zawierają też ważną przy nadczynności tarczycy ilość wapnia.
Nadczynność tarczycy – czego unikać?
Jak w przypadku każdej diety, tak i przy nadczynności tarczycy należy ograniczyć spożywanie pewnej ilości produktów. Tu przede wszystkim wyeliminować należy tłuszcze i cukry proste – zatem produkty takie jak: smalec, bekon, podroby, różnego rodzaju konserwy, ciasta, chipsy, czy słone paluszki. Powyższe produkty warto zastąpić tymi pochodzenia roślinnego, w przypadku słodyczy można zastąpić je np. budyniem, galaretką z owocami, przecierami, musami, czy sałatkami owocowymi. Jak wyżej zostało wspomniane nadczynność tarczycy często powoduje duszności, oraz przyspieszoną czynność serca. Należy więc unikać potraw gorących (zupy), a także kawy i herbaty które dodatkowo mogą powodować wzrost ciśnienia tętniczego.
Odpowiednio przygotowane posiłki
Sposób przygotowywania posiłków jest szczególnie ważny. W związku z tym smażenie potraw najlepiej jest zamienić na gotowanie (najlepiej na parze).