Czym są poduszki ortopedyczne?
Zdrowy sen

Czym są poduszki ortopedyczne?

Z poduszek ortopedycznych warto korzystać w każdym wieku, ponieważ pozytywnie oddziałują nie tylko na jakość naszego snu, ale również dbają o kręgosłup. Jeżeli będziemy spać na adekwatnie dobranej poduszce ortopedycznej unikniemy problemów związanych z odcinkiem szyjnym, a przede wszystkim zapobiegniemy pojawieniu się uciążliwych bóli.

Poduszka ortopedyczna podstawą naszego snu

Poduszka ortopedyczna, jeśli jest właściwie dobrana dla potrzeb potencjalnej osoby, wówczas zapewnia nam bardzo wysoki komfort snu, a także lecznicze działanie. Musimy mieć na uwadze to, że przez 1/3 naszego życia śpimy i odpoczywamy, dlatego zadbać musimy o wygodna pozycję.

Poduszki ortopedyczne sprawiają, że w czasie snu podpierają one szyję, a dzięki temu odciążają kręgi i mięśnie wokół karku jak i ramion. Niestety na uwadze warto mieć adekwatnie dobraną poduszkę, ponieważ może niekiedy powodować niewłaściwy naciąg kręgów. Może być, kiedy jest on zbyt mały lub też przeciwnie, za duży oddziałuje negatywnie na kręgosłup, zamiast leczniczo.

Rodzaje poduszek ortopedycznych

Wyróżnić możemy kilka różnorodnych rodzajów poduszek ortopedycznych. Są to:

  • Poduszki profilowane – które są najbardziej znanym asortymentem. Umieścić można tutaj prawie każdy kształt, a w praktycznym użytkowaniu bardzo przypominają poduszki ergonomiczne, które zwane są także dwugarbnymi.
  • Poduszki ergonomiczne cechują się tym, że z boku posiadają pianki, zaś jeden garb jest większy a drugi mniejszy. Wybierając taką poduszkę należy mieć na uwadze jej odpowiednią wysokość i boczny kształt garbów.
  • Przeciwodleżynowe poduszki mają za zadanie zapewnić stały dostęp powietrza, a także odpowiednio rozłożyć nacisk. Mogą być wykonane zarówno z gąbki, jak i pianki. Zapewniają pełną ochronę dla osób które wciąż pozostają w łóżku, aby nie powstawały na ich skórze odleżyny. Obecnie tego typu poduszki wykonuje się również z lateksu, jednak warto mieć na uwadze, że substancja ta czasem jest przyczyną alergii.
  • Poduszki zdrowotne można stosować zarówno w celach medycznych, jak i profilaktycznych. Sprawiają, że w czasie snu nasz kręgosłup przyjmuje naturalną pozycję. Poduszki tego typu podnoszą komfort snu i wpływają na jego jakość.
  • Podkładki pod głowę stanowią podparcie szyi w chwili, kiedy przez długi czas siedzimy w jednym miejscu. Znakomicie sprawdzają się między innymi w czasie podróży samochodem czy autobusem.
  • Poduszki rehabilitacyjne zwane są również poduszkami ortopedycznymi i jeśli są adekwatnie dobrane mają lecznicze działanie. Mogą mieć różnorodne kształty i mogą być stworzone z szeregu materiałów. To od nas zależy na jaką poduszkę się zdecydujemy, czy też jaka będzie idealna dla naszego kręgosłupa.
  • Poduszki ortopedyczne są coraz bardziej popularne w medycznym kręgu. Polecają je fizjoterapeuci i lekarze w ramach rehabilitacji, ale także samodzielnie wybieramy je w celach profilaktycznych. Aby produkty te całościowo spełniały swoje zadanie, powinny być potwierdzone badaniami, a także muszą mieć pozytywną opinię samych lekarzy. Bardzo często mają one indywidualne kształty. Warto zdecydować się na droższą poduszkę dzięki czemu unikniemy podróbki niskiej jakości.
  • Poduszki z pamięcią, zwane również jako memory. Pojęcie to określa rodzaj pianki, jaką jest pianka visco elastic. O ich wartości decyduje produkt końcowy, ponieważ pianka składa się z kilku składników. Różnice pomiędzy poszczególnymi poduszkami mogą dotyczyć kształtu, wymiarów, czy też materiałów jakich użyto w produkcji.

Gdzie zakupić poduszki ortopedyczne? Polecamy sklep e-poduszki.pl, który posiada bogatą paletę wyrobów różnych producentów, przede wszystkim zaś wiodących europejskich marek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.