Jak schudnąć przy nadczynności tarczycy?
Dieta

Jak schudnąć przy nadczynności tarczycy?

Odpowiednia dieta jest ważna nie tylko przy wielu dolegliwościach, ale i w życiu codziennym. Poprzez odpowiednie odżywianie się bowiem nie tylko dbamy o szczupłą sylwetkę, ale i układ trawienny, czy sercowo–naczyniowy. Warto powiedzieć sobie też nieco więcej o tym jak odpowiednia dieta ważna jest przy nadczynności tarczycy.

Witaminy i produkty, które warto jeść

Wraz z produktami, które warto wprowadzić do jadłospisu należy pamiętać o cennych wartościach odżywczych na które nasz organizm ma zapotrzebowanie przy nadczynności tarczycy. Zaczynając od białka, które odpowiada za budowę mięśni i kości. Jego naturalne źródło znajdziesz przede wszystkim w takich produktach jak: drobiowe mięso, ryby, jaja, sery, czy jogurt naturalne. Niezwykle istotne jest też dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka (produkty zbożowe, pełnoziarniste). Oprócz tego istotne są witaminy, w szczególności te z grup: A, C, D i E. Tu ważne więc, by w Twoim jadłospisie nie zabrakło świeżych warzyw i owoców. Do szczególnie zalecanych zalicza się m.in. brokuły, marchew, papryka, kapusta kiszona, morele, czarna porzeczka, czerwone winogrona, czy natka pietruszki. Oprócz tego chociażby jako przekąski warto wprowadzić orzechy, czy nasiona sezamu.

Czego zatem unikać?

Przede wszystkim potraw tłustych. Należy więc wyeliminować dania z restauracji typu fast food, które nie tylko źle wpływają na nadczynność tarczycy, ale i zaliczane są do tzw. pustych kalorii. A skoro o nich mowa to w tym wypadku należy unikać również słodyczy i słodko – słonych przekąsek. Ponadto przy nadczynności tarczycy nie należy pić wszystkiego co pobudza (kofeina), dlatego z menu warto wykreślić, kawę, czarną herbatę (spożywaną w dużych ilościach), czy cole. W przypadku herbaty czarną (zawierającą teinę mającą podobne działanie co kofeina) warto zamienić na zieloną. Ta nie tylko lepiej wpływa na układ trawienny, ale i odpowiednio sparzona uspokaja. Co może być szczególnie ważne w przypadku nadczynności tarczycy, gdzie jednym z podstawowych objawów jest m.in. bezsenność, rozdrażnienie, nerwowość, czy trudności z koncentracją.

Nie tylko co jesz, ale i jak gotujesz

W związku z tym unikaj smażenie. Najlepiej gotuj na parze. Jeśli już smażysz to masło zamień ma olej (najlepszy olej roślinny). Dodatkowo mięso, czy ryby możesz smażyć zawinięte w folię, tym samym zredukujesz tłuszcz zawarty w produktach.

Problem tycia przy nadczynności tarczycy

Jednym z podstawowych objawów przy nadczynności tarczycy jest spadek wagi, wraz ze wzrostem apetytu. Dlaczego zatem niektórzy mają skłonność do tycia? Jak wiadomo nadczynność tarczycy na ogromny wpływ na układ hormonalny, w tym na metabolizm. Zwiększone ryzyko przybrania na wadze w przypadku nadczynności tarczycy występuje wraz z wiekiem, a także w okresie ciąży. Warto jest więc zaaplikować sobie odpowiednią dietę, tym samym nie tylko dłużej będziesz cieszyć się szczupłą sylwetką, ale i dobrym zdrowiem. Ponadto przy odpowiednim doborze składników Twoja dieta może być bardzo urozmaicona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.