pilates
Ludzie

Istota ćwiczeń pilates

Każdy rodzaj treningu fizycznego musi mieć jasno określony cel. Jeśli owego celu nie ma, jeśli nie mamy w zamiarze osiągnięcia czegoś konkretnego, to taki trening jest bezcelowy. Pilates jest formą ćwiczeń fizycznych, w której mamy do czynienia z możliwością realizacji bardzo wielu różnych celów treningowych.

Cele treningu pilates

W treningu pilates mamy do czynienia z możliwością uzyskania wielu różnych celów. Jest to ponadto trening, który nie jest związany z obciążeniem dla organizmu. Ćwiczenia nie są wyczerpujące, a tym samym większa ilość energii pozostaje w człowieku. Do podstawowych celów możliwych do uzyskania dzięki ćwiczeniom pilates możemy zaliczyć:

– wzmocnienie poszczególnych partii mięśniowych,

– zlikwidowanie, tudzież zapobieganie bólom pleców,

– poprawa postawy ciała,

– ujędrnienie ciała, likwidacja cellulitu,

– poprawa koordynacji ruchowej,

– rozciągnięcie oraz uelastycznienie ciała,

– uzyskanie większego relaksu,

– odchudzenie,

– zapobieganie kontuzjom,

– nauka prawidłowej techniki oddychania,

– uzyskanie większej harmonii ciała,

Wzmocnienie mięśni

Ćwiczenia pilates idealnie wzmacniają poszczególne partie mięśniowe. Należy mówić o wzmocnieniu kompleksowym. Mamy do czynienia ze wzmacnianiem mięśni głębokich, z czym nie stykamy się w żadnym innym treningu. Poza tym wzmacniamy jednocześnie mięśnie brzucha, pleców, pośladków oraz mięśnie miednicy. To między innymi może wpływać na poprawienie funkcji seksualnych.

Zapobieganie problemom z kręgosłupem

Problemy z kręgosłupem, bóle kręgosłupa są zmorą współczesnego człowieka. Dzięki temu, że pilates wzmacnia również mięśnie głębokie pleców, mamy do czynienia ze zwiększeniem stabilizacji tego elementu. To przekłada się zatem na zlikwidowanie bólów pleców.

Poprawa postawy ciała

Dzięki ćwiczeniom pilates mamy do czynienia ze znaczną poprawą stabilizacji kręgosłupa. Korekcie ulegają połączenia pomiędzy kręgosłupem oraz kością biodrową. Sylwetka ciała staje się wyprostowana i bardziej stabilna. Osoby, które biorą udział w zajęciach pilates mają znacznie mniejsze skłonności do garbienia się. Pilates poznasz również TUTAJ.

Ujędrnienie ciała, likwidacja cellulitu

Angażowanie poszczególnych partii mięśniowych jest elementem powodującym zwiększenie produkcji kolagenu. Dzięki temu właśnie można mówić o zwiększeniu jędrności ciała, a tym samym o skutecznej walce z  cellulitem.

Relaks

W dobie współczesnej tenże aspekt wysuwa się na jedno z czołowych miejsc. Osiągnięcie pełnego relaksu w codzienności często jest niemalże niemożliwe. Poprzez ćwiczenia pilates uzyskuje się większą równowagę wewnętrzną, można psychicznie odpocząć, zrelaksować się, wyciszyć. Ponadto owe ćwiczenia wpływają na zwiększenie odporności na stres. Ćwiczenia, które są tutaj wykonywane, redukują napięcie powstające w kręgosłupie, rozluźniają poszczególne partie mięśniowe w ludzkim ciele.

Zapobieganie kontuzjom

Przede wszystkim nie są to ćwiczenia obciążające organizm, a zatem nie ma ryzyka naciągnięcia mięśni i ścięgien. Poza tym zwiększenie stabilizacji, wzmocnienie mięśni, ich uelastycznienie powoduje, że są one bardziej odporne na różne kontuzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.