depresja
Ludzie

Obniżenie nastroju czy depresja?

Być może komuś się wydaje, że depresja dotyczy tylko nielicznych, że jest to zjawisko odległe. Rzeczywistość jednak pokazuje, że depresja dotyka najbardziej twardych ludzi, że depresja dotyka tych, którzy najmniej się jej spodziewają. Nie każde obniżenie nastroju to depresja. Z drugiej strony też należy wskazać na to, że nikt nie jest całkiem odporny na depresję i może ona dotknąć każdego bez wyboru. Jeśli spojrzeć na dane przedstawione przez WHO, obecnie mamy do czynienia z około 350 milionami osób dotkniętych depresją na całym świecie. Przyjmuje się, że w niedalekiej przyszłości będzie to najbardziej powszechna choroba.

Depresja a styl życia

Oczywiście wpływ na to ma przede wszystkim styl życia współczesnego człowieka i to, że jest on w dużej mierze wyobcowany, a z drugiej strony także znajduje się on pod coraz większym naciskiem, pod coraz większą presją. Depresja jest jednostką chorobową, która bezpośrednio może prowadzić do śmierci jeśli nie jest leczona. Na pewno więc nie powinna być ona przez nikogo lekceważona. Czym jednakże objawia się depresja i jakie zachowania mogą wskazywać właśnie na jej występowanie, jakie zachowania powinny wzbudzić naszą czujność? Do podstawowych symptomów depresji na pewno zaliczymy ciągły smutek, który utrzymuje się przez wiele dni oraz tygodni. Na pewno należy wskazać na płaczliwość.

Dlaczego płaczesz?

Jeżeli więc ktoś zaczyna płakać bez wyraźnego powodu, to jest to niewątpliwie sytuacja, w której możemy przypuszczać, iż jest to depresja. Następnie także wskażemy na sytuację, w której daną osobę nic nie cieszy. Całkowita utrata jakichkolwiek zainteresowań powinna martwić. Zasadniczo nie będzie ona martwić osobę, która ma depresję, ale powinna ona martwić osoby z najbliższego otoczenia. Osoby dotknięte depresją są apatyczne, nie są skłonne do jakiejkolwiek aktywności, są ciągle zmęczone, brak im energii, chętnie będą ciągle spać, mogą mieć poważne zaburzenia ze snem – zarówno mowa jest o kłopotach z zaśnięciem jak i nocne przebudzenia oraz spanie przez bardzo wiele godzin. Jeśli występuje depresja, to mamy także do czynienia z pewnymi zaburzeniami ze strony funkcji jedzenia. Takie osoby mogą spożywać nadmierne ilości pokarmu lub też mogą mieć problem z apetytem.

Niepochamowane emocje

Jednocześnie też wskażemy na to, że w sytuacji, w której ktoś boryka się z depresją, to będzie mu towarzyszyć ciągły niepokój, można mówić o niepohamowanych emocjach oraz o towarzyszącym podnieceniu, o różnorodnych lękach. Depresja to choroba i tak też należy ją traktować. Bynajmniej wielkim błędem jest lekceważenie pojawienia się kilku objawów depresji jednocześnie. Depresja jest chorobą, która wymaga wnikliwej diagnozy oraz bardzo konkretnego leczenia. Mowa jest tutaj na pewno o terapii jak również o stosowaniu konkretnych środków farmakologicznych. To poważna choroba, z którą stykamy się coraz częściej i będziemy mieli z nią do czynienia coraz częściej. W leczeniu depresji na pewno bardzo istotne jest wsparcie rodziny, wsparcie osób najbliższych, które tutaj może okazać się kluczowe. Na pewno jednak nie można tej choroby przegapić i nie można jej bagatelizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.