Złe samopoczucie? A może nie posiadamy własnej temperatury? Zarówno gorączka jak i osłabienie mają swoje przyczyny. Sama gorączka pojawia się, aby dać nam znać, że nasz organizm walczy z jakimś wirusem. A jak jest z osłabieniem? Jakie są przyczyny i na jakie choroby nam ono wskazuje?
Osłabienie a choroby
Objawy mogą wskazywać na przypadłość, na którą akurat zapadliśmy. Osłabieniem nazywamy sytuację, gdy dany pacjent skarży się, iż nie może lub nie jest w stanie wykonać pewnych czynności bądź też mamy wrażenie, że nasze kończyny stają się ciężkie czy też sztywne. Objawami są senność, apatia, zły nastrój czy też bóle głowy. Przyczynami może być ciąża, długotrwały stres, zła dieta bądź nawet głodzenie się lub niewystarczająca ilość snu. Osłabienie może wynikać także z infekcji (np. grzybiczych), bądź też przewlekłych zakażeń (np. HIV).
Anemia i jej skutki
Zapadnięcie na anemię również powoduje osłabienie, znużenie, jak również nieustępujące po odpoczynku zmęczenie. Dodatkowo skóra robi się blada i ma skłonności do tego, aby się przesuszać, włosy łatwo się przetłuszczają i są bardzo łamliwe. Osłabienie bądź też zmęczenie może także wskazywać na choroby nowotworowe. Należy jak najszybciej zgłosić się tym samym do lekarza. Zdrętwienie, osłabienie i ból jakiejś kończyny może skazywać na niedokrwienie tętnicze, natomiast szybko pojawiające się zmęczenie może wskazywać na udar mózgu. Musimy także uważać, bo te objawy mogą wskazywać na zawał serca.
Osoby z problemami tarczycy także zmagają się z osłabieniem, problemami z koncentracją czy też zaburzeniami poznawczymi. Stan osłabienia może wskazywać także na choroby neurologiczne. Miopatia, polineuropatia, dystrofia mięśniowa, stwardnienie rozsiane, zapalenie naczyń, miastenia czy też zespół Lamberta-Eatona mają wspólny objaw, którym jest właśnie osłabienie. Oczywiście każdej z tych przypadłości towarzyszą dodatkowe objawy, jednak nie można tego bagatelizować. Z pozoru coś tak błahego, co uważamy za wynik przepracowania i szybkiego trybu życia może zagrozić naszemu zdrowiu.