sport a depresja
Ludzie

Sport i depresja

Depresja jest zjawiskiem, które towarzyszy współczesnemu człowiekowi w bardzo dużym nasileniu. Jeśli nawet nie mówimy o depresji, to możemy mówić o obniżeniu nastroju, a to również nie jest nic pozytywnego. Jednym z elementów, który może znacząco pomóc w walce z depresją jest sport, jest aktywność fizyczna. Jednakże nie chodzi tutaj o to, aby po prostu osobę cierpiącą na depresję wyciągnąć z domu i zmusić ją chociażby do biegania. Tak naprawdę nie na tym to polega.

Czy sportowcy cierpią na depresję?

W ten sposób bowiem można odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Faktem jest, że aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie w kontekście wystąpienia depresji, ale nie o to chodzi, aby daną osobę do czegokolwiek zmuszać. W tym względzie bardzo ważny jest moment, w którym należy podjąć aktywność fizyczną. Jeśli depresja jest nasilona, a osoba dotknięta tym schorzeniem wykazuje szereg dolegliwości, brak ochoty wychodzenia z domu, ruszania się nawet z własnego łóżka, to jest to najgorszy moment na to, aby taką osobę zachęcać do uprawiania sportu. Tak naprawdę oczekiwane i pożądane skutki można uzyskać w momencie, w którym owe dolegliwości nie są nasilone, w którym są one osłabione. To jest najlepszy sposób na to, aby osobę dotkniętą depresją zachęcić do aktywności fizycznej. Jeśli to oczywiście się uda, to należy kuć żelazo póki gorące i regularnie uprawiać sport.

Kondycja a samopoczucie

Mówiąc o aktywności fizycznej, jest to element, przy którym mamy do czynienia z wydzielaniem się endorfin, poprawia się wygląd człowieka, jego kondycja psychofizyczna, a to wszystko oddala wizję depresji oraz dolegliwości, które jej towarzyszą. Dlatego też jeśli mówimy o tym zjawisku, to aktywność fizyczna jest elementem mogącym przynieść bardzo duży stopień poprawy. Niemniej jednak ważne jest, aby we właściwym momencie aktywność fizyczną podjąć. Poza leczeniem depresji, ruch fizyczny na świeżym powietrzu może skutecznie zapobiegać występowaniu obniżeniu nastroju jak również i samej depresji. Człowiek odpowiednio dotleniony jest w stanie łatwiej poradzić sobie z różnymi przeciwnościami losu, które go dotykają.

Ważna istota leczenia

Dlatego też jeśli mówimy o depresji, o jej leczeniu, to przyjmowanie tabletek, stosowanie jakiejś psychoterapii jest istotne i  niezastąpione, ale to nie wszystkie sposoby na ten stan. W tym względzie czymś nieodzownym staje się ów ruch fizyczny. Mowa jest nie tylko o pewnych przesłankach, hipotezach, przypuszczeniach, ale mowa jest o naukowych dowodach na to, że aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na to, aby wyjść z depresji, aby bardziej optymistyczny sposób spojrzeć na otaczający świat, na rzeczywistość. W ten sposób można także bardzo skutecznie zapobiegać różnego rodzaju obniżeniom nastroju, z którymi przecież współcześnie coraz częściej mamy do czynienia. Na pewnym etapie aktywność fizyczna nosząca znamiona regularności może spowodować, że dana osoba nie będzie już potrzebowała profesjonalnej pomocy psychiatrycznej, ale będzie w stanie sama poradzić sobie z pojawiającym się nieraz obniżeniem nastroju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.