sport
Ludzie

Sport to zdrowie?

Mówi się, że sport to zdrowie, co jest oczywiście prawdą, o ile wszystko jest z głową. Ćwiczenia fizyczne wspomagają naszą kondycję, zdrowie, układ oddechowy, metabolizm, a także odchudzanie. Healthy life style jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny i propagowany nie tylko przez media, ale także w szkołach. Nie tylko młodzież dba o siebie, ale coraz częściej również osoby dorosłe i starsze. Jednak jak to się mówi, co za dużo to niezdrowo. Nie wolno popadać w skrajność. Wiadomo, że sport może być naszym hobby, jak również całym życiem. Jest dużo osób, których kariera kręci się w ogół jakiejś konkretnej dziedziny, np. Adam Małysz. Jednak wszystko trzeba robić z głową.

Nadmiar ćwiczeń

Nadmiar ćwiczeń może nam zaszkodzić, a w połączeniu ze sterydami może wyjść efekt odwrotny od zamierzonego. Nadmierny wysiłek fizyczny może mieć negatywny wpływ na nasze serce. Może je uszkodzić – rozciągnąć lub rozerwać tkanki, co zwiększy niebezpieczeństwo wystąpienia arytmii. Warto więc pamiętać o umiarze. Mówi się, że w tygodniu powinno się ćwiczyć sześć razy i mieć chociaż jeden dzień przerwy, tzw. cheat day. Wszelkiego rodzaju maratony, które wymagają ogromnego wysiłku powinny być okazjonalnie traktowane. Aktywność fizyczna jest dobra, jest to niezaprzeczalne i niepodważalne. Mówi się, że dzienna dawka sportu to około trzydzieści do pięćdziesięciu minut. Wyraźnym znakiem przemęczenia lub zbyt intensywnego treningu jest ból mięśni, potocznie nazywany zakwasami. Każdy z nas powinien dopasować intensywność do poziomu kondycji. Zbyt duży wysiłek może spowodować choroby układu oddechowego, bądź uszkodzenie, np. kolan, stawów. Poprawność ma duże znaczenie.

Dobra forma rozgrzewki

Ponadto przed wykonywaniem ćwiczeń, szczególnie w przypadku osób, które cierpią na jakieś dolegliwości, schodzenia, warto skonsultować się uprzednio z lekarzem i zapytać czy taka forma aktywności jest dla nas dobra czy też zaleca nam coś innego. Osoby starsze często uprawiają nordic-walking, który staje się coraz bardziej popularną formą sportu. Jednak nie można zapomnieć, że należy go również wykonywać w określony sposób, aby przyniósł oczekiwane efekty. Ćwiczenia wpływają na nasze samopoczucie. Należy również przy wykonywanych sportach pamiętać o odpowiednim nawadnianiu naszego organizmu, jak i również diecie. Powinniśmy zadbać także o zdrowie psychiczne, bo wpływ środowiska i osób w naszym towarzystwie, nacisk mediów na propagowanie określonego życia może nadmiernie zawrócić w głowie. Choroby, które idą za tym nie są warte nadmiernego wysiłku. Nie zapominajmy więc, że trzeba pamiętać o umiarze, biorąc się za jakąkolwiek formę aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.