sport
Ludzie

Sport i psychika

Obniżenie odporności psychicznej jest pewnym wyznacznikiem czasów współczesnych. Mamy do czynienia z bardzo dużą ilością osób zgłaszających się do gabinetów psychiatrycznych, do gabinetów psychologów. Ponadto także mamy do czynienia ze zwiększoną ilością samobójstw oraz prób samobójczych. Jest to element, który powinien zaniepokoić oraz który powinien nasunąć określone wnioski. Człowiek żyje pod presją, żyje bardzo szybko, a wszelkiego rodzaju niepowodzenia powodują, że jego samoocena się momentalnie obniża. Jednym z elementów mogących poprawić ową sytuację jest ruch fizyczny.

 

Nie rezygnuj ze sportu

 

Tak naprawdę jest to element, który może zastąpić wizyty u specjalistów, aczkolwiek jeśli ktoś już takie wizyty praktykuje, od razu nie powinien z nich rezygnować. Sport jest tym elementem, który tymczasem może spowodować wyzwolenie pozytywnego myślenia, pozytywnego spojrzenia na siebie i na otaczającą rzeczywistość. Przede wszystkim wzmożony wysiłek fizyczny jest elementem powodującym zwiększenie wydzielania się w ludzkim organizmie hormonu szczęścia, jakim są endorfiny. Sport uczy takich elementów jak znajomość swojego ciała, jak umiejętność rozluźniania własnych mięśni Dlatego też można śmiało powiedzieć, że sport to element, który pozwala znacznie lepiej radzić sobie ze stresem. Sport uczy tego, że czasem jest wygrana, a czasem porażka i uczy przyjmowania owych porażek.

Sport a emocje

 

Sport to element, który pomaga w rozładowaniu złych emocji. Pozwala zatem całkiem spokojnie i bez emocji spojrzeć na różne sytuacje, spojrzeć na różne trudne zdarzenia. Tym samym wysiłek fizyczny pozwala bardziej racjonalnie spojrzeć na te sytuacje, które wydają się być dla człowieka przerastające go. Wysiłek fizyczny to element w codzienności człowieka, który powinien zajmować bardzo ważne miejsce. Należy w codzienności znaleźć chociaż krótki czas na to, aby uwolnić myśli od wszelkich stresów, a na rzeczywistość spojrzeć z dystansem. To znacznie lepszy sposób niż sięganie po jakieś tabletki, które często wykazują działania niepożądane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.