Obturacyjny bezdech senny u dzieci?
Zdrowy sen

Obturacyjny bezdech senny u dzieci?

Wiele z chorób i dolegliwości, które występują w dzisiejszych czasach często z założenia kwalifikujemy jako te, które mogą dotyczyć jedynie dorosłych. Codzienny pośpiech, ogrom obowiązków, stres – my dorośli czujemy większą presję i tym samym łatwiej diagnozujemy samodzielnie pewne przypadłości. Warto jednak większą uwagę poświecić naszych dzieciom, gdy widzimy nawet najmniejsze anomalie.

Objawy bezdechu nocnego u dzieci – baczna obserwacja

Jednym z dolegliwości, które również możemy zauważyć i dzieci jest bezdech senny. Prawidłowa diagnostyka bezdechu na wczesnym etapie jest o tyle istotna, że to groźne zaburzenie, które może powodować upośledzenie pracy układu oddechowego poprzez spłycanie oddechu lub odcinanie chwilowe dostępu powietrza. Najczęstszą formą bezdechu u dzieci jest obturacyjny bezdech senny. Przyczyną mogą być powiększone migdałki podniebienne lub gardłowe Występuje on najczęściej pomiędzy 3 a 6 rokiem życia, kiedy migdałki są proporcjonalnie duże do wielkości dróg oddechowych. Mogą również ulegać powiększaniu pod wpływem infekcji lub alergii. Objawem bezdechu nocnego u dzieci mogą być: chrapania, kaszel nocny, trudności z oddechem, przerwy w oddychaniu powyżej 10 sekund, jak również oddech przez usta.

Szybka diagnostyka bezdechu – co warto wiedzieć?

Jeżeli rodzice zauważą u swojego dziecka którekolwiek z tych objawów należy jak najszybciej udać się do pediatry lub laryngologa dziecięcego, który po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu zdiagnozuje jakie mogą być tego przyczyny. W razie oceny może zalecić redukcje ciała u dziecka, jeśli ma takie tendencje lub wykonanie testów alergicznych. Następnym krokiem będzie udanie się do specjalisty. Kto leczy bezdech? – lekarz, który zajmuje się taką formą dolegliwości jest pulmonolog. Po określeniu diagnozy skieruje nasze dziecko na bardziej specjalistycznie badania polisomnograficzne.

Na czym polega badanie bezdechu sennego? – czy jest się czego bać?

Sama nazwa może wywołać mieszane uczucia, tym bardziej w przypadku dzieci. Niemniej jest ono konieczne do określenia stopnia intensywności występowania bezdechu i wyeliminowania go na stałe. Badanie przeprowadza się za pomocą urządzenia w formie maski, dzięki której możemy monitorować fale mózgowe, ruchy gałek , oddech oraz stężenie tlenu we krwi, chrapanie, a także liczbę oddechów przez sen.

Dokładne informacje na temat tego jak wygląda badanie bezdechu sennego można znaleźć na stronie Philips.pl – producenta sprzętu do leczenia bezdechu – philips.pl/diagnoza-bezdechu

Badania na przestrzeni lat pokazują jednak, że w przypadku ponad 90% dzieci rozwiązaniem problemu może być usunięcie migdałków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.