Dieta pięciu smaków
Dieta

Dieta 5 smaków

Kiedy na dworze robi się gorąco i pojawia się duża wilgotność powietrza, nasz organizm rzeczywiście, domaga się odrobiny ochłody. W takich chwilach sięgamy po mrożone napoje czy lody. Bardzo często jednak nie wiemy, że niektóre produkty, które zdarza się nam spożywać na co dzień, mają właściwości chłodzące, czy rozgrzewające. Tego typu mądrości to nic innego jak tradycyjna kuchnia związana z wieloma kulturami, które mimo wszystko bazowały na fachowej wiedzy dotyczącej doboru określonych produktów w zależności od pory roku, warunków panujących na dworze oraz innych indywidualnych cech naszego ciała. Taka dieta 5 smaków była w pewnym sensie nawiązaniem do kuchni pięciu przemian. Dzisiaj podobne wartości łączy się z Chinami. Jest to kraj niezwykle dbający o zdrowie.

Prekursorzy zdrowego odżywiania

To właśnie Chińczycy stali się mistrzami odżywiania, dzięki czemu poprawili swoje zdrowie psychiczne, jak i fizyczne tylko i wyłącznie dzięki doborowi właściwych składników żywieniowych. Dieta 5 smaków była wykorzystywana przez lekarzy oraz znachorów, którzy przez ponad tysiąc lat badali jej wpływ na ludzki organizm. W ten sposób stworzono wiele oryginalnych kompozycji składników oraz smaków, które faktycznie wpływają w pozytywny sposób na zdrowie i życie człowieka.

Dieta 5 smaków idealnie to obrazuje, jest to jeden z symboli taoizmu. W filozofii tej zawsze uznaje się równowagę między duszą a ciałem a wszystko, co spożywamy, czyli kuchnia pięciu przemian daje nam naturalną moc i niezbędną do życia energię co pozwala lepiej wykorzystać naturalne właściwości wielu produktów. Tego typu sposoby odżywania się pozwalają także na leczenie poważnych schorzeń. Nic więc dziwnego, że kuchnia chińska oraz podlegająca jej dieta 5 smaków sprawiają, że wszystko uzupełnia się wzajemnie. Dieta 5 smaków to niewątpliwie rytm, który nadaje nam dzisiaj przyroda.

Natura odgrywa szczególną rolę

Wszystkie procesy, jakie zachodzą w naturze, mają bezpośredni wpływ na człowieka. W ten sposób dieta 5 smaków charakteryzuje się innymi żywiołami, porami roku, a nawet smakami czy organami, na które wpływa. Ta zależność jest bardzo duża, to dlatego należy stosować wszystkie pięć przemian, aby dieta była w pełni skuteczna. Przemiany to nic innego jak mijające i powtarzające się pory roku. Jest to jeden duży cykl, który co jakiś czas zatacza koło. Dieta 5 smaków to również wspomniane 5 smaków, które możemy spotkać w naszej kuchni.

Żeby organizm uzyskał pełną harmonię, musimy poznać jego słabe i mocne strony a dopiero potem dopasować produkty i składniki każdej z przemian po to, by uzyskać najlepszy posiłek. Jedną z najważniejszych zasad diety 5 smaków jest spożywanie naturalnych warzyw oraz owoców sezonowych takich, które dojrzewają tylko w określonej porze roku i w odpowiednim klimacie. W Polsce, aby dobrze korzystać z takiej diety, powinniśmy spożywać ogórki, pomidory, jabłka, sałatę, a nie ananasy, czy inne egzotyczne warzywa i owoce. W ten sposób dieta 5 smaków rzeczywiście działa i jest całkowicie pozbawiona produktów ciężkostrawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.