Kozłek lekarski jest jednym z najbardziej popularnych ziół stosowanych w celu poprawy jakości snu. Ze względu na swoje właściwości rozkurczowe, produkt ten może być z powodzeniem stosowany również w przypadku wystąpienia innych dolegliwości, w tym bolesnych miesiączek jak również przy różnych dolegliwościach żołądkowych. Z uwagi na to, że jednak w głównej mierze kozłek lekarski wykazuje działanie uspokajające, to tym samym stosowany jest on na sen. Oczywiście z uwagi na jego działanie wyciszające, kozłek lekarski jest składnikiem produktów uspokajających, kojących nerwy.
Od czego zależy działanie kozłka lekarskiego?
Kozłek lekarski z samego założenia posiada działanie uspokajające. Jednakże jego działanie jest w dużej mierze zależne od pewnych aspektów. Chodzi mianowicie o:
- sposób suszenia korzenia oraz kłączy
- rodzaju wyciągów
Jeśli korzenie oraz kłącza kozłka lekarskiego są suszone w temperaturze powyżej 35 stopni, to wówczas właściwości prozdrowotne zostaną utracone. W odniesieniu do rodzaju wyciągu, należy wskazać na dwie opcjonalne wersje produktu. Mowa jest o wyciągach wodnych oraz tych alkoholowych. Olejki eteryczne oraz walepotriaty zawarte w kozłku lekarskim ulegają szybszemu i skuteczniejszemu rozpuszczeniu w alkoholu. W wodzie owa rozpuszczalność jest znacznie niższa.
Kozłek lekarski i ciśnienie tętnicze
Skoro kozłek lekarski uspokaja, pomaga w zaśnięciu, to naturalnym wydaje się pytanie o jego wpływ na ciśnienie tętnicze. Jak wynika z badań naukowych, kozłek lekarski jest ziołem pozytywnie wpływającym na poziom ciśnienia obniżając go. Ponadto także zmniejsza poziom stresu oraz zmniejsza częstość akcji serca. Owe badania zawierały również element podawania placebo. Osoby, które przyjmowały placebo, nie wykazywały pozytywnych skutków w postaci obniżenia poziomu ciśnienia tętniczego.
Czy kozłek lekarski uzależnia?
Zasadniczo kozłek lekarski jest produktem ziołowym. Niemniej jednak nie należy go stosować dłużej niż przez jeden miesiąc. Organizm człowieka bowiem może przyzwyczaić się do tego produktu, a tym samym zaśnięcie bez wypicia naparu może okazać się niemożliwe. Ponadto długotrwałe stosowanie kozłka lekarskiego może spowodować wystąpienie określonych skutków ubocznych, w tym:
- – palpitacji serca,
- – bóli głowy,
- – mdłości,
- – zaburzeń wzroku,
- – nadpobudliwości, bezsenności.
Czy kozłek lekarski uczula?
Kozłek lekarski nie może być przyjmowany bez zachowania ostrożności. Jest to bowiem zioło, które może wywołać pewne reakcje alergiczne. Tym samym wszelkie niepokojące objawy powinny spowodować, że zaprzestaniemy stosowania owego zioła. Kozłek lekarski ponadto nie może być przyjmowany jednocześnie z lekami przeciwhistaminowymi, gdyż może wywołać powstanie niekorzystnych reakcji organizmu człowieka, co będzie niebezpieczne.
Z zachowaniem pewnych środków ostrożności kozłek lekarski może być jednak z powodzeniem stosowany dla uspokojenia oraz w celach poprawy jakości zasypiania oraz lepszej jakości samego snu, z czym problemy ma obecnie wiele osób.