Szyszki chmielu na spokojny sen
Zdrowy sen

Szyszki chmielu na spokojny sen

Uzyskanie dobrej jakości snu w dobie współczesnej jest dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Jednocześnie też elementem, który w bardzo dużym nasileniu towarzyszy człowiekowi jest stres. Radzenie sobie z tymi dwoma czynnikami nie jest proste, ale oczywiście możliwe, a nawet należy powiedzieć to, że jest to konieczne, aby móc mówić o zachowaniu dobrej jakości zdrowia. Dostępnych jest dosyć sporo różnych produktów ziołowych mogących wspomóc starania o lepszą jakość snu. Wśród nich mamy chmiel.

Właściwości chmielu

Chmiel jest rośliną z rodziny konopiowatych. Jeśli chodzi o część przydatną w ziołolecznictwie, wskazać należy na szyszki chmielu. Jest to dojrzała postać owocu chmielu. Dodatkowo również w zwalczaniu stresu oraz w walce o lepszy sen znaczenie ma substancja zawarta w szyszkach, czyli lupulina. W składzie szyszek chmielu mamy do czynienia z obecnością takich składowych jak:

  • olejki eteryczne: humulen, farnezen, mircen
  • garbniki
  • flawonoidy
  • żywica

Sam surowiec odznacza się nieco gorzkim smakiem z uwagi na zawartość gorzkich kwasów. Te same kwasy jednakże wywołują u człowieka działanie uspokajające oraz nasenne.

Szyszki chmielu na sen i stres

W odniesieniu do działania szyszek chmielu, istotny jest ich wpływ zarówno na sen człowieka jak i na stres. De facto bowiem można mówić o działaniu uspokajającym, które jest bardzo istotne także w kontekście możliwości spokojnego zaśnięcia. Aby można było mówić o ich pozytywnym wpływie na organizm człowieka, chmiel musi być oczywiście odpowiednio przygotowany. Chmiel znajduje się oczywiście w różnych preparatach, w gotowych produktach na sen, działających w sytuacjach stresowych. Niemniej jednak chmiel, szyszki chmielu można także osobiście przygotować, można stworzyć z nich napar, który następnie można wypić.

Przygotowanie naparu z chmielu

Napar z chmielu nie jest trudny do przygotowania. Oczywiście podstawowym składnikiem, w który należy się zaopatrzyć, są szyszki chmielu. Przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy bowiem zaledwie 2 gramy surowca zalać wrzątkiem, by następnie zaparzyć go pod przykryciem. Po zaparzeniu i odcedzeniu należy cały napar wypić w określonych odstępach.

Napar z szyszek chmielu działa uspokajająco, pomaga zasnąć, łagodzi wszelkie napięcia. Może okazać się on bardzo pomocny w okresie menopauzy jak również w przebiegu cyklu miesiączkowego. Ponadto tak przygotowany napar z szyszek chmielu działa na inne aspekty codzienności. Mowa jest o wzmocnieniu apetytu, mowa jest o walce z wzdęciami, z niestrawnością, Aby bardziej wzbogacić go smakowo (gdyż nie każdemu może smakować sam napar z szyszek chmielu), można do niego dodać mięty, melisy czy też cytryny.

Napar z szyszek chmielu może równocześnie też stosować przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Jest to jedno z tych ziół, które z powodzeniem można stosować, aby zwiększyć swoje szanse na zdrowy sen, na właściwą regenerację jak również, aby po prostu uspokoić swoje skołatane nerwy. Ważne jest to, iż jest to produkt naturalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.