Melisa lekarska jest jednym z tych ziół stosowanych na uspokojenie, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Oprócz tego, że wpływa ona kojąco na nerwy, uspokaja, wspomaga sen, to jednocześnie też spełnia inne funkcje. Melisa jest środkiem bardzo pomocnym w bólach miesiączkowych, w łagodzeniu dolegliwości pojawiających się w trakcie ciąży jak również wspomaga procesy trawienne. Jednocześnie też zioło to jest bardzo powszechnie stosowane w kosmetyce.
Dlaczego melisa jest dobra na uspokojenie oraz wspomaga sen?
Pobudzenie nerwowe, stres, zespół przewlekłego zmęczenia, nerwice wegetatywne czy też rozdrażnienie to jednostki, które coraz częściej towarzyszą człowiekowi w jego codzienności. Właśnie w kontekście tych elementów, bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie melisy lekarskiej. Zioło to idealnie nadaje się także w przypadku wystąpienia bóli migrenowych, w przypadku stanów depresyjnych czy też w melancholii. Poza tym także jest to bardzo dobry środek, który można stosować w przypadku występowania problemów w zasypianiem. Co sprawia, że melisa jest tak bardzo skuteczna i jest tak powszechnie stosowana? Przede wszystkim są to olejki eteryczne:
- cytral
- kariofilen
- cytrolenal
Dlaczego te olejki eteryczne są tak korzystne dla ludzkiego organizmu w sytuacjach stresu czy też w sytuacjach, gdy ktoś ma problemy z zasypianiem? W głównej mierze olejki eteryczne oraz ich składowe znacząco obniżają próg wrażliwości w układzie nerwowym człowieka. Dodatkowo również można mówić o działaniu rozkurczowym odnoszącym się do mięśni gładkich jelit – co także może być pomocne w sytuacjach stresowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyhodowanie melisy w ogródku czy też na balkonie. Sproszkowana melisa, którą możemy pozyskać w sklepie, bardzo często zawiera niską zawartość olejków eterycznych, co może przełożyć się na zmniejszone działanie owej rośliny.
Inne działanie melisy lekarskiej
Melisa lekarska jest w głównej mierze kojarzona z lekiem stosowanym w odniesieniu do stresu, kłopotów z zasypianiem, rozdrażnieniem i stresem. Jednakże z powodzeniem można ją stosować, aby złagodzić problemy żołądkowe czy też złagodzić bóle miesiączkowe. Wartym podkreślenia jest fakt, iż melisa lekarska działa również antywirusowo oraz antybakteryjnie. Za działanie antybakteryjne odpowiadają zawarte w roślinie garbniki. W melisie mamy obecne także fenolokwasy. Ten element powoduje, że melisa wykazuje działanie przeciwzapalne. Mówiąc o składowych melisy, warto także wskazać na:
- – flawonoidy – działanie antyoksydacyjne
- – śluz – osłania górne drogi oddechowe
- – żywicę
- – witaminę C
Tym samym jest to zioło, które ma bardzo szerokie zastosowanie
Parzenie melisy, melisa cytrynowa
Melisa to zioło, które odznacza się dużą skutecznością pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaparzona. Należy zastosować się do tego, co jest napisane na opakowaniu. W sklepach dostępne są różne rodzaje melisy. Wartym zainteresowania jest połączenie melisy z cytryną. Działa ona wspomagająco, orzeźwiająco i tym samym jest to produkt, po który również warto sięgać w codzienności.