Endometrioza – dolegliwość szkodliwa, jak i bolesna. Jednak poprzez skuteczną profilaktykę kobiety mogą nie tylko jej zapobiegać, ale i znacząco hamować jej rozwój. W tym wypadku warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę. Zanim jednak o niej krótko o tym czym jest Endometrioza i jakie daje objawy.
Endometrioza – co to jest?
Endometrioze inaczej określa się jako obecność błony śluzowej macicy poza jej jamą. Endometrioza (a ściślej jej ognisko) zawiera komórki gruczołowe, a także zrąb endometrium. Choroba ta dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku rozrodczym. A jakie są objawy Endometriozy? Tu głównie zalicza się dokuczliwe bóle w okolicach jamy brzusznej, także w czasie współżycia. Dolegliwości bólowe pojawiają się także w okolicach miednicy, czy w czasie miesiączki. Dodatkowo można odczuwać ciągłe zmęczenie. Rzadziej może pojawić się nadmierne, lub zmniejszone krwawienie w czasie miesiączki, czy krwawienie z przewodu pokarmowego.
Dieta przy Endometriozie
W walce z Endometriozą należy dostarczyć organizmowi witamin z grupy A, B, C, czy E. Oprócz tego w diecie nie powinno zabraknąć m.in. kwasu foliowego, cynku, żelaza, magnezu, czy kwasów omega – 3. jakie produkty powinny znaleźć się w jadłospisie? Tu w grę wchodzą głównie warzywa i owoce – jednak nie wszystkie. W przypadku owoców szczególnie wyróżnia się m.in. ananas, jagody, borówki amerykańskie, winogrona, śliwki, czy wszelkiego rodzaju owoce cytrusowe. Z tych owoców warto przyrządzać sobie np. sorbety. Jeśli chodzi o warzywa to szczególnym zaufaniem cieszą się warzywa liściaste (np. szpinak). W diecie nie powinno zabraknąć również brokuł, buraków, brukselek, kapusty, czosnku, czy cebuli. Dieta przy Endometriozie to także liczne przyprawy takie jak: kurkuma, curry, imbir, papryka chili, bazylia, oregano, czy czarnuszka.
Udowodniono, że przyprawy te działają m.in. przeciwzapalnie. Zaleca się również częste spożywanie ryb, w tym zwłaszcza śledzi, makreli, łososia, pstrąga, czy tuńczyka. W przypadku ryb warto upewnić się, czy pochodzą one z czystych źródeł wolnych. Warto zwrócić też uwagę na obecność roślin strączkowych jak: groch, fasola, soja, czy soczewica. Pomocne w diecie przy Endometriozie mogą okazać się również nasiona lnu. Wyżej wspomniane ryby pomogą też wyregulować odpowiednią ilość białka niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bogatym źródłem cennych wartości są też ziarna zbóż, czy oleje, w tym szczególnie olej lniany.
Czego unikać?
Podobnie jak w przypadku każdej diety należy unikać tłuszczy i cukrów. Zatem tu należy wyeliminować potrawy typu fast food (tłuste i wysokokaloryczne), czy słodkie przekąski. Zaleca się też eliminacje mięsa czerwonego. Szkodliwe okazują się także słodziki i wszelkiego rodzaju konserwanty. Unikać należy także alkoholu. Pozostaje jeszcze jedna kwestia nie związana bezpośrednio z dietą – mianowicie stres, który nie tylko zwiększa dolegliwości bólowe, ale i może przyczynić się do rozwoju dolegliwości.